• 2013-05-28

Wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL

Z końcem kwietnia 2013 roku zakończyła się kolejna, piąta już edycja plebiscytu Polska Architektura XXL organizowanego przez internetową Grupę Sztuka Architektury.

Bydgoska Marina projektu biura APA Rokiccy (źródło: materiały prasowe)

Bydgoska Marina projektu biura APA Rokiccy (źródło: materiały prasowe)

 

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku po raz pierwszy obejmował aż trzy obszary projektowe – architekturę kubaturową, architekturę wnętrz oraz projektowanie krajobrazu i ogrodów.

Zgłoszenia do plebiscytu organizatorzy zbierali jak zwykle od początku 2013 roku, a głosowanie internautów rozpoczęło się 1 marca i trwało do końca kwietnia. W sumie oddano w nim prawie 16 000 głosów na ponad 100 obiektów. Oprócz głosowania internautów odbyło się także głosowanie członków jury, którzy wskazali swoje typy w poszczególnych kategoriach.

Obiekty kubaturowe – Polska Architektura 2012. Kandydaci do plebiscytu w kategorii obiekty kubaturowe zostali podzieleni aż na 7 kategorii – dom i mieszkanie, kultura i nauka, ekologia, nowe i stare, transport-sport-rekreacja, biura-przemysł-handel, kult.

Jury w składzie:

 • Bartosz Haduch – biuro Narchitektura / Kraków
 • Michał Haduch – biuro Narchitektura / Kraków
 • Urszula Gołota – Muzeum Architektury /Wrocław
 • Piotr Kuczia – architekt / Hannover
 • Marcin Kościuch – biuro Ultra Architects /Poznań

w każdej z kategorii wskazało swoich faworytów. Oprócz tego w każdej z kategorii publiczność mogła oddać głos na swoich ulubieńców.

W kategorii dom i mieszkanie w głosowaniu jury zwyciężył dom jednorodzinny w Józefowie koło Warszawy autorstwa Małgorzaty Sadowskiej-Sobczyk i Pawła Matarewicza. Z kolei w głosowaniu internautów z najlepszy uznany został XV Dom Jednorodzinny w Krakowie projektu biura RS+.

Kultura i nauka. W głosowaniu jury zwyciążył Małopolski Ogród Sztuk autorstwa biura Ingarden/Evy Architekci z Krakowa, który jednocześnie został obiektem roku w kategorii architektury kubaturowej. W głosowaniu publiczności pierwsze miejsce zajął poznański Rezerwat Archeologiczny Genius Loci autorstwa biura Toya Design.

Nowe i stare. Zdaniem jury w tej kategorii najlepszy okazał wrocławski dworzec PKP przebudowany przez Grupę 5 architekci, który zresztą zdobył Grand Prix w kategorii wnętrza plebiscytu.  Z kolei w głosowaniu internatów zwycięzcą w tej kategorii została wybrana przebudowa budynku dawnej nastawni kolejowej zlokalizowanej przy poznańskim Moście Teatralnym autorstwa poznańskiego biura Front Architekci.

Transport, sport, rekreacja. W tej kategorii głos większości jurorów oraz internautów był zgodny. Za najlepszy obiekt uznano jednogłośnie bydgoską Marinę projektu biura APA Rokiccy.

Biura, przemysł, handel. Zdaniem jurorów najlepsza była siedziba agencji reklamowej Yeti zaprojektowana przez biuro Group A Architects z Gliwic. W głosowaniu internautów w tej kategorii zwyciężyła poznańska siedziba firmy Zajc opracowana przez pracownię Ipnotic Architecture.

Ekologia. Tutaj, spośród jedynie dwóch obiektów, zarówno jurorzy, jak i publiczność wskazali na projekt domu w mazurskim Pasłęku zbudowanego w nowatorskiej technologii ziemi ubijanej w szalunkach autorstwa zespołu naukowców z Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem prof. Teresy Kelm.

Kult. Zarówno jurorzy, jak i internauci wskazali na kościół w Radomiu autorstwa Wojciecha Gęsiaka we współpracy z Wojciechem Fałatem.

Polskie Wnętrze 2012. Jurorami w plebiscycie wnętrzarskim byli:

 • Anna Cymer – krytyczka architektury współpracująca min. z wortalem Sztuka-Architektury.pl i kwartalnikiem Krytyka Architektury
 • Marta Florkowska-Dwojak – studio Knockoutdesign
 • Marlena Wolnik – MW Architekci
 • Kuba Woźniczka – studio Kameleonlab

W kategorii Wnętrza prywatne jury wybrało Mieszkanie na Saskiej Kępie według projektu biura JJJaskola Architekci. Głosami publiczności laureatem zostało dwupoziomowe mieszkanie w kamienicy z początku XX wieku, położonej przy ulicy Piekary w Poznaniu. Jego właścicielem oraz autorem aranżacji jest poznański architekt Paweł Kruszyński.

W kategorii Wnętrza publiczne jury wybrało projekt Wnętrza Dworca Wrocław Główny autorstwa biura Grupa 5 Architekci. Ten sam obiekt został zresztą obiektem roku w kategorii wnętrza.

Najwięcej głosów publiczności w tej kategorii zdobyła realizacja klubu Łubu Dubu w Gorzowie Wielkopolskim zaprojektowana przez biuro Init Piotra Barańskiego.

Polski Krajobraz 2012. Jurorami w krajobrazowej odsłonie plebiscytu w tym roku byli:

 • Iwona Ziętkowska – redaktor naczelna czasopisma Mój piękny ogród
 • Katarzyna Gubała – redaktor naczelna czasopisma Przepis na ogród
 • Przemysław Wolski – Architekt Krajobrazu – SGGW
 • Wojciech Januszczyk – członek zarządu Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu
 • GARDEN CONCEPT Architekci Krajobrazu

O zwycięstwo walczyło 24 kandydatów w dwóch kategoriach – przestrzeń publiczna i ogrody prywatne.

W kategorii Ogrody prywatne jury i publiczność byli całkowicie zgodni i wybrali realizację Ogrodu japońskiego według projektu warszawskiej pracowni Hadika Architektura Krajobrazu.

W kategorii Przestrzeń publiczna zdaniem jury zwyciężył Świat Labiryntów Pracowni Sztuki Ogrodowej z kaszubskich Blizn.   Zdaniem publiczności w kategorii zwyciężyła realizacja Gdynia City Transformers Anny Jankowskiej i Dominiki Janickiej z biura a.d.12.

Plebiscyt Polska Architektura XXL
Styczeń – kwiecień 2013 r.

Dodaj komentarz