• 2013-05-28

Małgorzata Jaworska o fotograficznym Delirium w Krakowie

Od 19 maja w Artefakt Cafe w Krakowie można oglądać wystawę fotografii Małgorzaty Jaworskiej pt. Delirium. Ekspozycja odbywa się w ramach Krakow Photo Fringe 2013.

Fot. Katarzyna Jaworska, wystawa „Delirium”, Artefakt Cafe w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Małgorzata Jaworska, wystawa „Delirium”, Artefakt Cafe w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Intrygować. Te zdjęcia mają intrygować – takie motto przyświecało pracy nad cyklem fotografii zgromadzonych pod wspólnym tytułem Delirium. Trzy sesje, trzy modelki i trzy koncepcje artystyczne spięte wspólną klamrą psychodelicznego nastroju będzie można oglądać od 19 maja w klubokawiarni Artefakt w Krakowie. Debiutancka wystawa Małgorzaty Jaworskiej prezentuje dziesięć prac z pogranicza fotografii modowej i artystycznej, które powstały w wyniku trzech mniejszych projektów: Indian Autumn, Birds, Out of Innocence.

Autorka z dużą swobodą bawi się konwencjami i łamie stereotypy, co nadaje jej pracom lekko surrealistyczny charakter. Odważnie dobiera modelki, eksperymentuje ze scenerią i stylizacją, świadomie łączy chociażby słowiańskie rysy albinoski z motywami indiańskimi. Koncentracja na detalach udowadnia, że zamysł artystyczny jest spójny i dogłębnie przemyślany. Jaworska nie skąpi widzom wizualnych wrażeń (długi czas ekspozycji, gra światłem), doskonale dobranych detali (świetne stylizacje) i scenerii dodających to subtelności to przysłowiowego pazura, ale nigdy nieodwodzących uwagi od modelek.

Omamy towarzyszące tytułowemu delirium, układają się w żywe wizje przypominające kadry filmowe. Co więcej, ujęcia są na tyle przekonywujące, że można zastanawiać się czy nazwa projektu oby na pewno nie jest grą, w którą wciągany jest sam widz. Chociaż na pierwszy rzut oka to bohaterki każdej z trzech sesji są jak senne mary, postacie rodem z thrillerów, o hipnotyzujących i pełnych obłędu spojrzeniach, oglądając prace z cyklu Delirium można mieć poczucie, że to my doznajemy iluzji…

Małgorzata Jaworska urodzona w Krakowie jest absolwentką Zarządzania na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją pasję fotograficzną rozwija od 8 roku życia. Wtedy świadomie kupiła swój pierwszy aparat fotograficzny. Obecnie prowadzi działalność Senja Photo. Specjalizuje się w fotografii mody i portrecie. Ponadto na fotograficzne portfolio składają się zdjęcia dokumentalne, sportowe i fotografia reklamowa. Współpracowała z agencjami: Fashion Color, Zunion Media z Singapuru oraz agencją reklamową Grupa Eskadra. W ubiegłym roku została wyróżniona przez prestiżowy magazyn Fault.

Małgorzata Jaworska, Delirium
Krakow Photo Fringe 2013
Wystawę będzie można oglądać od 19 maja do 9 czerwca 2013 roku
Artefakt Cafe
ul. Dajwór 3
Kraków

Dodaj komentarz