• 2013-05-28

Keymo odsłania potoczną teorię wielości światów

Od 7 czerwca w Galerii Olympia w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Keymo pt. Potoczna teoria wielości światów. Wystawa jest organizowana w ramach projektu krakowskich galerii Krakers oraz w ramach rocznego projektu Galerii Olympia Ostatnia ofensywa kobiet przed odrodzeniem się męskości.

Keymo, „Kiszonka”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Keymo, „Kiszonka”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Światy, w których funkcjonujemy mentalnie są konglomeratem doświadczeń, pragnień, obaw, fantazji. Ich nieustającemu pojawianiu się i znikaniu towarzyszymy biernie, ich działanie kontrolujemy w niewielkim stopniu. Są z nami w kolejce po bułki, przy obcinaniu paznokci, gdy przyjmujemy świętą komunię. Obrazy i myśli łączą się w sposób dowolny, asocjacyjny, absurdalny. Budulcem są elementy wchłoniętej ikonografii, zniekształcona pamięć, wyobrażenie mieszające się ze wspomnieniem. Spoiwem zaś kora mózgowa. Są synkretyczne jak haitańskie voodoo, irracjonalne niczym kulty cargo. Nie podlegają cenzurze.

Wystawa Keymo jest paradokumentem o mentalnych światach funkcjonujących na progach świadomości; o dynamicznym koegzystowaniu symboli i znaków, zdań i zdarzeń. To próba zawarcia w formule wystawy poetyki nachodzących na siebie narracji, skrawków wspomnień i wrażeń odrealniających świat codzienności, mieszających erotykę z religią, ezoterykę z florystyką, literaturę z technologią żywienia. To twór eklektyczny, politycznie wielowektorowy, żywiący się ciałem i duchem. Na wystawie znajdą się obrazy z cykli Widziała, Bohaterzy, Plażowiczki oraz fotografie, kolaże i obiekty.

Kurator: Przemysław Chodań

Keymo, Potoczna teoria wielości światów
W ramach projektu Krakers
Wernisaż: 8 czerwca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 29 czerwca 2013 roku
Galeria Olympia
ul. Józefa 18
Kraków

Dodaj komentarz