• 2013-05-28

Joanna Mankiewicz bada stany skupienia

Od 21 maja w Domu Artysty Plastyka w Warszawie można oglądać wystawę prac Joanny Mankiewicz pt. Stany skupienia.

Joanna Mankiewicz, „Struktura w przestrzeni”, olej na płótnie, 100x100 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Mankiewicz, „Struktura w przestrzeni”, olej na płótnie, 100x100 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Indywidualna wystawa Joanny Mankiewicz pt. Stany skupienia, zainspirowana jest strukturami jakie występują w naturze. Energię twórczą artystki wyzwalają często elementy natury odarte z funkcjonalności, w końcowej fazie istnienia: zmurszały kamień, ślady, które zostawiły zdarte plakaty na słupach reklamowych, kora drzewa. Dostrzeganie piękna w pozornie przypadkowych układach wymaga medytacyjnego, bliskiego wnikania w otaczające kształty, patrzenia niemal poza rzeczywistość. Ta seria malarska to dawanie nowej jakości kształtom obecnym, a zarazem niewidzialnym, próby opowiadania o nich językiem plamy i linii, przy indywidualnej interpretacji koloru.

Płócienne podłoże malarskie pokryte grubą warstwą farby, tworzącej żłobienia i spęcznienia lub tylko muśnięte dotykiem pędzla, staje się fragmentem niezależnej przestrzeni, reagującej na światło, zmieniającej się w zależności od kąta jego padania. Widz może tworzyć własne interpretacje działań autora. Autorka w swoich pracach otwiera się na dialog nowoczesności z przeszłością: operując współczesną formą używa najstarszego środka artystycznego wyrazu – malarstwa, świadomie rezygnując ze środków przekazu takich, jak sztuka wideo, multimedia czy performance. Jednocześnie do tworzenia kompozycji malarskich używa niestandardowych materiałów, jak np. plastikowe słomki w obrazie Let’s go party.

Joanna Mankiewicz to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi Wydziału Grafiki i Malarstwa, specjalizacja Projektowanie Graficzne. Dyplom w roku 2007 w pracowni Grafiki Wydawniczej: projekt gazety codziennej Fenomen, praca magisterska Wymiana myśli artystycznej między Starym a Nowym Światem w XX w. Postawy artystyczne wobec kultur pierwotnych. Projektantka, ilustratorka i malarka, a także pracownik akademicki (EWSIE), właścicielka ogencji graficznej JOJOstudio. Od 2009 roku członkini OW ZPAP. Od 2012 roku włączona w działania interdyscyplinarnej grupy artystycznej Młodzi Sztuką. Systematycznie uczestniczy w wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

Joanna Mankiewicz, Stany skupienia
Wystawę można oglądać od 21 maja do 3 czerwca 2013 roku
Galeria 3678, Dom Artysty Plastyka
ul. Mazowiecka 11a
Warszawa

Dodaj komentarz