• 2013-05-28

Wrocławski Teatr Polski wydaje Barthes’a

Pod koniec maja nakładem wydawnictwa Teatru Polskiego we Wrocławiu ukaże się Dziennik żałobny Rolanda Barthes’a w tłumaczeniu Kajetana Marii Jaksendera, który rozpocznie serię wydawniczą teatru. Wydanie  Dziennika jest konsekwencją zainteresowania Teatru Polskiego francuskim filozofem – 9 lutego 2013 roku na Scenie na Świebodzkim odbyła się prapremiera Mitologii pod pretekstem Rolanda Barthes’a w reżyserii Pawła Świątka.

„Dziennik żałobny” Rolanda Barthes’a w tłumaczeniu Kajetana Marii Jaksendera – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Dziennik żałobny” Rolanda Barthes’a w tłumaczeniu Kajetana Marii Jaksendera – okładka (źródło: materiały prasowe)

Planowana seria książek to poszerzenie działalności statutowej teatru. Inspiracją do nich za każdym razem będą spektakle jako punkt wyjścia do poruszenia najciekawszych zjawisk teatralnych, ale także problemów współczesnego świata, polityki, ekonomii i kultury. Głównymi założeniami serii są towarzyszenie teatrowi, zwiększenie pola jego oddziaływania, ułatwianie jego odbioru, przybliżanie jego wieloaspektowości i intelektualne obudowywanie przedstawień, co pozwoli na pozostawienie po nich trwałego śladu.

Dziennik żałobny Rolanda Barthes’a to nieprzetłumaczony dotąd na język polski tekst tego wybitnego francuskiego pisarza i filozofa, który we Francji i Włoszech stał się intelektualnym i artystycznym wydarzeniem. To bardzo sugestywny zapis żałoby, w jakiej pogrążył się autor po śmierci swojej matki, z którą łączyła go głęboka, symbiotyczna relacja. Odejście Henrietty Barthes złamało życie pisarza na pół – odtąd zmieniła się jego literacka forma, pisanie przestało być udawane, ustępując miejsca egzystencji. Dziennik to zbiór 330 w większości datowanych fiszek, uporządkowanych, często bardzo krótkich, osobistych zapisków tragicznego doświadczenia, i wreszcie próba określenia, kim się jest, gdy umiera najbliższy człowiek. To nie tylko rozprawa filozoficzna, niezwykle celnie opisująca świat po stracie, ale także bardzo intymna lektura, opowiadająca o dramacie, z którym każdemu z nas przyszło lub przyjdzie się zmierzyć.

We wtorek 28 maja 2013 o godzinie 19.00 w księgarni Tajne Komplety (ul. Przejście Garncarskie 2) w spotkaniu promocyjnym Dziennika żałobnego Rolanda Barthes’a w tłumaczeniu Kajetana Marii Jaksendera udział wezmą Anna Wojciechowska, redaktorka prowadząca książki, oraz dr Sławomir Barć z Zakładu Filozofii Współczesnej Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Dyskusję poprowadzi dramaturżka Teatru Polskiego we Wrocławiu i redaktorka Notatnika Teatralnego Marzena Sadocha. Fragmenty książki przeczyta aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu Igor Kujawski.

Roland Barthes, Dziennik żałobny
Wydawnictwo Teatru Polskiego we Wrocławiu
Premiera: maj 2013 roku

Dodaj komentarz