• 2013-05-28

Boban&Marko wystąpią we Wrocławiu

Legendarna bałkańska orkiestra dęta Boban&Marko Marković Orchestra znana z filmów Kusturicy zagra 6 czerwca we wrocławskim klubie Alibi.

Boban&Marko (źródło: mat. prasowe)

Boban&Marko (źródło: mat. prasowe)

Koncert odbędzie się w ramach Ethno Jazz Festivalu. Zespół Bobana Markovića, będący kwintesencją bałkańskich orkiestr dętych, pochodzący z miejscowości Vladicin Han (Południowa Serbia), ponownie zdobywa pozycję czołowego zespołu serbskiego (tytuł, którym po raz pierwszy został uhonorowany pod koniec lat 80-tych). Muzyka zespołu, prezentowana przez 15 –osobową orkiestrę, inspirowana jest utworami cygańskimi, choć skłania się też w stronę innych muzycznych i kulturalnych korzeni, bliskich tradycji Romów.

Boban i jego Orkiestra zdobyli już wszystkie najbardziej prestiżowe wyróżnienia dla muzyków w Serbii, tj.: dwa razy Mistrz Trąbki, Złota Trąbka, Pierwsza Trąbka, Najlepsza Orkiestra, Najlepszy Koncert. Większość z wymienionych nagród zespół otrzymał podczas słynnego festiwalu Dragacevski Sabor, w miejscowości Guca (Południowa Serbia), przy ostrej rywalizacji i przy blisko 300-tysięcznej publiczności. Jurorzy przyznający nagrodę Pierwsza Trąbka (najwyższe wyróżnienie, znane wśród muzyków grających na instrumentach dętych w Serbii), przyznali Bobanowi tę nagrodę podczas festiwalu Dragacevski Sabor 2001 jednogłośnie: 10:10, co nie zdarzyło się od 1961 roku.

W 2002 roku do zespołu dołączył syn Bobana – Marko Marković, który znakomicie sprawdza się w roli frontmana zespołu. W Polsce serbska orkiestra może być znana z filmów Underground i Arizona Dream.

Koncert Boban & Marko Marković Orchestra
6 czerwca 2013 roku,
Klub Alibi, ul. Grunwaldzka 67
Wrocław

Dodaj komentarz