• 2013-05-28

Adam Romaniuk śladami opowieści z dzieciństwa

Od 24 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu można oglądać wystawę grafiki Adama Romaniuka pt. Jagielnica. Ekspozycja odbywa się w ramach projektu Grafinale – Elita Grafiki Polskiej.

Adam Romaniuk, „Pustka I”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Romaniuk, „Pustka I”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Grafinale – Elita Grafiki Polskiej zakłada cykliczną prezentację najważniejszych osobowości współczesnej grafiki polskiej w formie wystaw indywidualnych połączonych ze spotkaniami autorskimi, wykładami i pokazami multimedialnymi.

Adam Romaniuk / O mojej grafice 2013:

Pod koniec ubiegłego stulecia nadszedł czas nowych technologii cyfrowych, grafika warsztatowa stanęła wobec tego wyzwania i musiała się na nowo określić. Na początku było poznawanie oprogramowania, czyli tego, co nam firma [producent oprogramowania] proponowała, i to były pierwsze próby konstruowania obrazu cyfrowego. Następnie zaistniała potrzeba przeniesienia go z postaci wirtualnej na podłoże papierowe, najczęściej bazując na niewielkich formatach. Te wczesne eksperymenty zaliczam do grupy przygód niekoniecznie w pełni satysfakcjonujących, niemniej jednak wyciągnięte wnioski wytyczyły mi ścieżkę dalszych poszukiwań. W tym czasie na targach poligraficznych zaprezentowano wielkoformatowe plotery drukujące atramentem, a kilka lat później producenci chcąc sprostać wymogom trwałości wprowadzili w miejsce atramentu, pigment. (…)

Najstarsza grafika o tytule Staw – powidoki ujawniła mi nowe możliwości budowania grafiki strukturalnej z wykorzystaniem zagęszczonej kreski, zamykając pierwszy okres zachwytu dużym, przeskalowanym śladem, nacechowanym autentycznością formy. Punktem wyjścia w tej pracy było pokazanie migoczącej tafli stawu z wykorzystaniem zjawiska powidoku. Jedna z ostatnich prac związana jest z odwiedzeniem miejsca, które znałem tylko z opowiadań rodziców i starszego brata. Tryptyk Jagielnica jest efektem konfrontacji wielowątkowego, misternego obrazu pielęgnowanego przez lata przez moją wyobraźnię, z dramatyczną, zastaną rzeczywistością bliskiego mi miejsca.

Adam Romaniuk w roku 2006 uhonorowany Srebrnym Medalem Gloria Artis. Profesor zwyczajny. Uniwersytet Technologiczno Humanistyczny w Radomiu, Wydział Sztuki oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Urodzony w roku 1949 w Gliwicach. W roku 1973 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie / Wydział Sztuki w Katowicach. Od 1973 r. pracował jako asystent, starszy asystent i adiunkt w Katedrze Projektowania Graficznego ASP w Katowicach. Pełnił funkcje kierownika katedry, prodziekana oraz prorektora do spraw studenckich i badań naukowych. Uprawia grafikę warsztatową (serigrafię, grafikę cyfrową, grafikę projektową (projektowanie książki, grafikę prasową i plakat). Zorganizował ponad 40 wystaw indywidualnych. Udział w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą. Zaprojektował ponad 100 wydawnictw książkowych i albumowych oraz ponad 50 znaków firmowych. W latach 2006 – 2012 członek Zarządu Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. W latach 2006, 2009 i 2012 – Kurator Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach.

Adam Romaniuk, Jagielnica
Grafinale – Elita grafiki polskiej

Wernisaż: 24 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 19 czerwca 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu
ul. T. Kościuszki 3
Przemyśl

Dodaj komentarz