• 2013-05-27

Życie Adeli Abdellatifa Kechiche zdobywcą Złotej Palmy

Złotą Palmę zakończonego 26 maja 66. Festiwalu Filmowego w Cannes zdobył film pt. Życie Adeli. Rozdział 1 i 2 w reżyserii Abdellatifa Kechiche.

Kadr z filmu „Życie Adeli” (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Życie Adeli” (źródło: materiały prasowe)

Jury pod przewodnictwem Stevena Spielberga Złotą Palmę – główny laur festiwalu, przyznało tunezyjskiemu reżyserowi Abdellatifowi Kechiche za film Życie Adeli. Grand Prix powędrowało do braci Ethana i Joela Coen za film Inside Llewyn Davis, a nagroda za reżyserię do Amata Escalante (za Heli).

Jeden z najsłynniejszych reżyserów świata, twórca Indiany Jonesa, Listy Schidlera czy E.T., nagrodził najwybitniejszy film festiwalu, epicką opowieść o miłości, wyróżniając nie tylko reżysera, ale i dwie młode aktorki – Adele Exarchopoulos i Lee Seydoux – występujące w głównych rolach. Spielberg, Ang Lee, Cristian Mungiu, Nicole Kidman oraz pozostali członkowie jury zwrócili uwagę na wielką emocjonalną siłę filmu, który w absolutnie uniwersalny i nowoczesny sposób ukazuje współczesną historię wielkiej miłości rozgrywającej się na przestrzeni wielu lat.

Życie Adeli było szeroko dyskutowane od początku festiwalu za sprawą jednych z najśmielszych scen erotycznych w historii kina. Opowieść zaczyna się, kiedy tytułowa bohaterka ma 15 lat i jest w liceum. Przeżywa pierwsze zauroczenie, pierwszy seks, miłosne rozczarowanie. Jedna rzecz nie ulega dla niej wątpliwości: dziewczyny chodzą z chłopakami. Jej życie zmienia się jednak na zawsze, gdy pewnego razu spotyka Emmę, młodą kobietę o niebieskich włosach. To właśnie dzięki niej Adela odkryje swoje pragnienia i kobietę w sobie. Na oczach widzów Adela dojrzewa, poszukuje swojej życiowej drogi, gubi ją i znowu odnajduje…

Firma Gutek Film, polski dystrybutor filmu, wprowadzi Życie Adeli do polskich kin jesienią 2013 roku.

Lista nagrodzonych w konkursie głównym w Cannes 2013:

  • Złota Palma: Życie Adeli (La vie d’Adèle) Abdellatif Kechiche
  • Grand Prix: Inside Llewyn Davis Ethan i Joel Coen
  • Reżyseria: Amat Escalante – Heli
  • Nagroda Jury: Hirokazu Koreeda – Soshite chichi ni naru
  • Scenariusz: Zhang Ke Jia – Tian zhu ding
  • Aktorka: Bérénice Bejo – Le passé
  • Aktor: Bruce Dern – Nebraska

66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes
15-26 maja 2013 r.
Cannes

Dodaj komentarz