• 2013-05-27

Metamorfozy z kolekcji grafiki Stanisława Augusta w Łazienkach

Od 26 maja w Pałacu na Wyspie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie można oglądać wystawę pt. Metamorfozy. Królewska kolekcja grafiki Stanisława Augusta.

Wystawa Wystawa „Metamorfozy. Królewska kolekcja grafiki Stanisława Augusta”, Pałac na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Wystawa „Metamorfozy. Królewska kolekcja grafiki Stanisława Augusta”, Pałac na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Metamorfozy. Królewska kolekcja grafiki Stanisława Augusta jest kolejną odsłoną realizowanego przez Muzeum Łazienki Królewskie cyklu Stanisław August – mecenas i kolekcjoner.

We wnętrzach Pałacu na Wyspie – w Galerii Obrazów, Sali Balowej i Pokoju Kąpielowym zostało wyeksponowanych 81 rycin rzadko dotąd udostępnianych zwiedzającym. Pośród prezentowanych prac znajduje się 35 sztychów należących do kolekcji Stanisława Augusta. Pozostałe grafiki pochodzą ze zbioru Jana Kantego Szembeka zakupionego w 1965 roku.

W XVIII wieku, w czasach Stanisława Augusta, ryciny dekorowały apartamenty I piętra Białego Domku. Podczas II wojny światowej zostały wywiezione przez nazistów i jedynie część z nich powróciła do Polski po zakończeniu działań wojennych. Oba zespoły rycin pochodzą z tej samej edycji dzieła Owidiusza – słynnego wydania Metamorfoz z lat 1767–1771 opublikowanego przez Pierre’a-François Basana i Noëla Le Mire’a. W odróżnieniu od sztychów ze zbioru Szembeka, grafiki z Królewskiej Kolekcji posiadały charakterystyczną introligatorską oprawę w postaci ręcznie malowanej ramki w zielonym kolorze.

Wystawa w Pałacu na Wyspie została zaaranżowana według kolejności historii opisanych w poemacie Owidiusza. Część z nich tworzy cykle składające się z kilku grafik, jak opowieść o czterech porach roku, potopie czy losach Perseusza, inne stanowią narracje zamknięte w jednej kompozycji. Odrębną grupą są ryciny, których treść odpowiada tematyce rzeźb umieszczonych w Pałacu na Wyspie. Grafiki ukazujące historie Marsjasza, Herkulesa czy Andromedy zostały zaprezentowane przy ich rzeźbiarskich odpowiednikach w Sali Balowej i Pokoju Kąpielowym.

Metamorfozy. Królewska kolekcja grafiki Stanisława Augusta
Wystawę można oglądać od 26 maja do 1 września 2013 roku
Pałac na Wyspie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Dodaj komentarz