• 2013-05-27

Kuba Woynarowski na tropach faz nigredo

Od 16 maja w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach można oglądać wystawę prac Kuby Woynarowskiego pt. Nigredo.

Jakub Woynarowski, „Nigredo”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Woynarowski, „Nigredo”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lubię myśleć o procesie pisania historii sztuki jako efekcie kontrolowanej paranoi powie w jednym z wywiadów Kuba Woynarowski: czczciciel Czarnego kwadratu K. Malewicza, archeolog blogosfery, wielbiciel teorii spiskowych. Swoją złodziejską strategie buduje w oparciu o znalezione obiekty, które wkłada w nowe konteksty. Pozwalając sobie na drobne manipulacje przepisuje klasyczną historie sztuki. Zgrabnie lawiruje na granicy prawdy i oszustwa. Sięgając po legendarne, na poły fikcyjne dzieła zarysowuje zaskakujące konfiguracje wpływów, spektakularnie przemieszcza centra i peryferia.

Woynarowski zainteresowany jest ekscesem, wszelkimi odejściami od normy, zjawiskami nie mieszczącymi się w kanonie wiedzy. Inspirowany symboliką alchemiczną tropi procesy transmutacji na różnych obszarach. Szczególnie pociąga go faza nigredo, w której następuje przemieszanie wszystkich elementów, ich ostateczne wyczerpanie i destrukcja niezbędna do stworzenia nowej jakości. Zgodnie z jej logiką wycinając i izolując fragmenty dzieł sztuki wybija widza z kolein myślenia o następstwie przyczynowo – skutkowym, automatycznego dopasowania dzieła do danego czasu i przestrzeni. (…)

Jak można się spodziewać artysta nie zakłada weryfikacji swojej teorii o nowym porządku dziejów. Jako wytrawny poszukiwacz motywów elitarnych i hermetycznych prezentuje swoją zbieraną przez lata kolekcje reprodukcji i kolaży pozostawiając ją na pastwę wyobraźni widza. Ku jego uciesze okazuje się, że jak w gabinecie osobliwości wszystkie elementy zawsze łączą się tu w przekonywującą całość.

Kuba Woynarowski – rysownik, designer, muzyk, niezależny kurator. Tworzy animacje, video, obiekty i instalacje; realizuje projekty site-specific w przestrzeni publicznej. Autor eksperymentalnych komiksów. Urodzony w 1982 roku w Stalowej Woli; mieszka i pracuje w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki (dyplom w Pracowni Animacji prof. Jerzego Kuci – 2007) oraz w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów ASP w Krakowie; obecnie asystent w Pracowni Obrazowania Cyfrowego.

W wizualnych remiksach Kuby Woynarowskiego czas i przestrzeń łączą się w niespodziewanych punktach. Swoją złodziejską strategie artysta buduje w oparciu o znalezione obiekty, które wkłada w nowe konteksty. Pozwalając sobie na drobne manipulacje przepisuje klasyczną historie sztuki. Zgrabnie lawiruje na granicy prawdy i oszustwa. Sięgając po na poły legendarne, na poły fikcyjne dziełach sztuki zarysowuje zaskakujące konfiguracje wpływów, spektakularnie przemieszcza centra i peryferia. Ku uciesze odbiorcy okazuje się, że jak w gabinecie osobliwości wszystkie elementy łączą się u niego w przekonywującą całość. Jak można się spodziewać artysta nie zakłada weryfikacji swojej teorii o nowym porządku dziejów.

Kuratorka: Marta Lisok

Kuba Woynarowski, Nigredo
Wernisaż: 16 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 16 czerwca 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Mała Przestrzeń
Al. Wojciecha Korfantego 6
Katowice

Dodaj komentarz