• 2013-05-27

Agnieszka Wojtuń na granicy mody i sztuki parkour

Od 17 maja w Galerii Sztuki Współczesnej Strefa A w Krakowie można oglądać wystawę fotografii Agnieszki Wojtuń pt. Shaolin Freedom.

Fot. Agnieszka Wojtuń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Agnieszka Wojtuń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Shaolin Freedom jest wyjątkowym projektem, który balansuje na granicy mody i sztuki parkour. To wyraz inspiracji siłą człowieka, jego niezależnością i pragnieniem wolności. Dynamizm i energia zestawione są tu z surową i zimną przestrzenią, która z jednej strony daje poczucie bezpieczeństwa, równocześnie ograniczając człowieka. Kontrast między siłą i buntem, a subtelnością i wrażliwością podkreśla sprzeczności drzemiące w każdym z nas. Zdjęcia ukazały się w brytyjskim magazynie And Men 17.

Agnieszka Wojtuń (ur. 1982r.) – fotograf. Mieszka i pracuje w Krakowie. Zawodowo fotografią zajmuje się od ponad 5 lat, a jej specjalizacją są zdjęcia fashion i beauty. W 2011 roku jej prace uzupełniły wystawę zbiorową Archeologiczna Autostrada (Kraków, Muzeum Archeologiczne). Rok później odbyła się już indywidualna wystawa autorki pt. Maski/Projekt Miękka Tarcza (Kraków, Kompany). Projekt powstał jako owoc fascynacji maską, czyli rolą psychologiczną jaką niejednokrotnie przybieramy – czy to z konieczności, czy z wewnętrznej potrzeby. Zdjęcia powstały podczas jedenastu sesji fotograficznych i są zapisem twórczych spotkań z kobietami, które dzięki tworzeniu rysunków na ciele starały się dotrzeć do źródeł własnej tożsamości.

Aktualnie w przygotowaniu jest kolejna wystawa – Stacja Zabłocie – będąca artystycznym komentarzem do zjawiska transformacji regionu Zabłocia – zarówno na poziomie infrastrukturalnym, jak i wizerunkowym. Zaprezentowane na wystawie zdjęcia mają stanowić rodzaj dokumentacji tego, jak Zabłocie wyglądało i wygląda, ulegając nieustannym przeobrażeniom. Cykl fotografii przedstawia nie tylko miejsca, ale także ludzi – artystów, takich jak Marta Deskur, Iwona Demko czy Julita Malinowska, Andrzej Mędrek, którzy postindustrialne przestrzenie zmienili w swoje pracownie oraz osoby, dla których Zabłocie to miejsce pracy, codzienność, z którą są silnie związani, jak na przykład Maria Anna Potocka czy Artur Wabik.

Na co dzień Agnieszka Wojtuń pracuje jako fotograf reklamowy. W agencji fotograficznej Green Carrot, którą prowadzi od 2007 roku, realizuje projekty komercyjne dla największych marek – polskich i zagranicznych. Współpracowała m.in. z Aggi, Nordea Bank, Wilkinson, Zelmer, Philips, Veikkaus, Unilever, Davidoff, Żywiec Zdrój, Polkomtel, Dove.

Organizatorzy: Fundacja Sztuk Wizualnych, Fundacja Lablab, Fundacja Zona Art, Galeria Sztuki Strefa A

Agnieszka Wojtuń, Shaolin Freedom
Wystawę można oglądać od 17 maja do 7 czerwca 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Strefa A w Krakowie

Dodaj komentarz