• 2013-05-25

UNPOLISHED – Young Design From Poland / Graz

Od 24 maja do 2 czerwca w Grazu, w ramach Miesiąca Designu 2013, można oglądać wystawę UNPOLISHED – Young Design From Poland. 

UNPOLISHED – Young Design From Poland / Graz (źródło: materiały prasowe)

UNPOLISHED – Young Design From Poland / Graz (źródło: materiały prasowe)

Wystawa jest poszukiwaniem wspolnego mianownika wspołczesnego, polskiego projektowania. Prezentuje najciekawsze prace i dokonania młodych projektantow. Udowadnia, że polski design, który czerpie z bogatych polskich doświadczeń i tradycji, jest zjawiskiem odrębnym, a tym samym atrakcyjnym i wartym poznania.

Austriacka publiczność będzie miała okazję zobaczyć 16 prac zaprojektowanych przez 15 polskich designerów, w tym m.in. znane i wielokrotnie nagradzane stołki Oskara Zięty, obiekty ze szkła i porcelany Bogdana Kosaka, Kariny Marusińskiej, Moniki Patuszyńskiej, wyróżnione nagrodą red dot dmuchane sofy Malafora czy unikalne dywany duetu Czop/Rusin.

Wystawa była pokazywana na wielu prestiżowych festiwalach designu i muzeach sztuk użytkowych m. in. Salone del Mobile w Mediolanie, Designer’s Days i Design Week w Paryżu, Inno Design Tech Expo w Hongkongu czy w Muzeum Sztuk Użytkowych w Kolonii i Muzeum Designu w Helsinkach. Jej poprzednie edycje zebrały pozytywne opinie specjalistów i cieszyły się zainteresowaniem publiczności.

Inspiracją dla niektórych twórców jest polska tradycja, kultura materialna czy rzemiosło. Wiele prac cechuje żart, ironia, balansowanie na granicy designu i sztuki, przewrotne poczucie humoru czy dystans do klasycznych definicji designu. Inny wątek to fascynacja materiałem, fakturą i technologią wytwarzania. Prezentowane projekty mają jednak wspólny mianownik: jest nim prostota, skromność, równowaga między tradycją a nowoczesnością i dążenie do harmonii w myśl zasady mniej znaczy więcej.

Projektanci: Agnieszka Bar, Agnieszka Czop und Joanna Rusin, Dbwt, Fawory, Gogo, Bogdan Kosak, Marzena Krupa, Karina Marusińska, Malafor, Bartosz Mucha, Katarzyna Mucha-Wiśniewska, Alicja Patanowska, Monika Patuszyńska, Oskar Zięta

Kuratorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka i Paweł Grobelny

UNPOLISHED – Young Design From Poland
24 maja – 2 czerwca 2013 roku
designHalle, Lazarettgurtel 62
Graz

Dodaj komentarz