• 2013-05-25

Polska Światłoczuła ponownie w trasie z Miłością

28 maja projekt Polska Światłoczuła jeszcze raz wyruszy w trasę z filmem Miłość, tym razem z reżyserem, Sławomirem Fabickim.

„Miłość”, reż. Sławomir Fabicki - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Miłość”, reż. Sławomir Fabicki - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Reżyser często opiera swoje filmy na prawdziwych historiach (za Męską sprawę otrzymał nominację do Oscara), jednak jest to jedynie punkt wyjścia. Miłość jest filmem autorskim, subiektywnym spojrzeniem.

Temat zawsze aktualny. Jednak ważne jest tutaj oryginalne jego ujęcie: jak przeżywa kryzys miłości mężczyzna? I czym jest miłość dla Sławomira Fabickiego? Łatwiej powiedzieć, czym miłość nie jest. W Liście do Koryntian, znanym jako Hymn o miłości znaleźć można wiele definicji, w większości skonstruowanych są na zasadzie negacji.

Oto młode małżeństwo: Maria (Julia Kijowska) i Tomek (Marcin Dorociński). Mają piękny dom, pracę, spodziewają się dziecka. Ona robi karierę w urzędzie miasta. Wszystko się układa. Ich miłość zostaje jednak wystawiona na próbę, gdy Maria pada ofiarą gwałtu. Inspiracją do filmu był reportaż Lidii Ostałowskiej To się stało mojej żonie o seks-aferze w olsztyńskim ratuszu, w której prezydent miasta został oskarżony o molestowanie swojej pracownicy.

Reżyser jednak nie śledził samej sprawy, a zastanowił się raczej, jak poczuł się w tym wszystkim mężczyzna, mąż zgwałconej kobiety. Powstał poruszający portret młodego związku, przechodzącego kryzys miłości. Choć nie tylko. Jest to bowiem film wielopłaszczyznowy i tak naprawdę reżyser pokazuje nam, jak różnie objawia się miłość.

Światłoczuła ekipa nie ukrywa, że też jest ciekawa, czym jest miłość dla widzów; liczą na ciekawe rozmowy ze Sławkiem Fabickim już wkrótce:

  • 28 maja – Kętrzyn (Gimnazjum nr 2.) godz. 18.00
  • 29 maja –  Drohiczyn (Gminny Ośrodek Kultury) godz. 18.00
  • 30 maja – Zabłocie k. Kodnia (Świetlica w Zabłociu) godz. 17.00

Sławomir Fabicki – reżyser, który często swoje filmy opiera na prawdziwych historiach, czerpie inspirację z publikowanych w prasie reportaży. Takie są też jego filmy: bliskie życia, szczere do bólu. Łucja i jej dzieci, spektakl oparty na na autentycznej historii, którą dla Teatru Telewizji napisał Marek Pruchniewski, autor scenariusza najnowszego filmu Sławomira Fabickiego. Tytułowa bohaterka wychodzi za chłopaka ze wsi, teściowa nigdy jej nie zaakceptuje. Każe synowej ukrywać ciążę, a nowo narodzone dzieci bardzo krótko oglądają świat. Łucja zostaje postawiona przed tragicznym wyborem. Tak samo główny bohater Z odzysku, Wojtek, który dla ratowania miłości angażuje się do pracy, w której nieraz zmuszony jest wykorzystywać nieuczciwe metody.

Choć wszystkie opowieści przypominają antyczne tragedie, nie są w żadnym wypadku wydumane. Fabicki porusza trudne tematy, nie boi się rozdrapywania ran. Zagląda w miejsca, które większość omija z daleka. I robi to w bardzo przekonujący sposób. Jego bohaterzy są z krwi i kości. Stają przed dramatycznymi wyborami w imię miłości. Bohaterowie jego filmów, jak Bartek w Męskiej sprawie, który otrzymał nominację do Oscara, czy Maria i Tomek w Miłości, muszą z czegoś zrezygnować, coś poświęcić, by ocalić bliską im osobę, czyste uczucie. Reżyser w przewrotny sposób pokazuje, że paradoksalnie jesteśmy bardzo silni i dla miłości walczymy po bohatersku.

Polska Światłoczuła z filmem Miłość
28-30 maja 2013 r.
Kętrzyn, Drohiczyn, Zabłocie

Dodaj komentarz