Oskar Hansen po 30 latach w warszawskiej ASP

Od 5 czerwca w Galerii Salon Akademii w Warszawie można oglądać wystawę pt. Po 30 latach. Spojrzenie na pracownię Oskara Hansena.

Wnętrze pracowni Oskara Hansena w czasie wystawy dorocznej, ok. 1959. Fot. archiwum MASP

Wnętrze pracowni Oskara Hansena w czasie wystawy dorocznej, ok. 1959. Fot. archiwum MASP

W czerwcu 2013 roku Salon Akademii zaprezentuje przygotowaną przez Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wystawę poświęconą programowi dydaktycznemu Oskara Hansena. Zostaną pokazane znajdujące się w zbiorach muzeum aparaty dydaktyczne zaprojektowane przez Hansena, rysunki oraz prace studenckie wykonywane w ramach ćwiczeń w jego pracowni.

Kontrapunktem będą studenckie filmy wideo z Pracowni Kompozycji Brył i Płaszczyzn, utworzonej w 2009 roku na nowo powstałym Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii przez Grzegorza Kowalskiego, który realizuje wybrane elementy metody Hansena. Wystawa jest wynikiem współpracy kuratorów dr Joli Goli i prof. Grzegorza Kowalskiego.

Oskar Hansen prowadził Pracownię Brył i Płaszczyzn w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie od 1952 roku, następnie na Wydziale Rzeźby ASP w latach 1955–1981 Pracownię Kompozycji Brył i Płaszczyzn (do 1970) oraz Pracownię Struktur Wizualnych do 1981 roku. W latach 1981–1983 był zatrudniony w Międzywydziałowej Katedrze Plastyki Zintegrowanej.

Autorski program dydaktyczny Oskara Hansena do dziś wielu absolwentów warszawskiej ASP uważa za istotny wkład w ich edukację artystyczną. Rozwijał on umiejętności postrzegania i podejmowania indywidualnych decyzji w odpowiedzi na z pozoru proste zadania, których stopień trudności stopniowo wzrastał, co niebywale rozbudzało wyobraźnię plastyczną studentów. Hansen, promując dowolność w rozwiązywaniu zadania, prowokował studentów do myślenia.

Wystawie będzie towarzyszył katalog z pełnym zestawem ćwiczeń Hansena, ilustrowanych przykładami z archiwum fotograficznego znajdującego się w zbiorach Muzeum ASP.

Kuratorzy: Jola Gola, Grzegorz Kowalski

Po 30 latach. Spojrzenie na pracownię Oskara Hansena
Wernisaż: 5 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 19 lipca 2013 roku
Galeria Salon Akademii
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie,
Pałac Czapskich – Raczyńskich, Krakowskie Przedmieście 5
(wejście od ul. Traugutta)
Warszawa

Dodaj komentarz