• 2013-05-25

Majowe Wino-Granie

Rozpoczął się ogólnopolski cykl koncertów pod nazwą Wino-Granie. W najbliższych dniach w zaproszonych lokalach odbędą się klimatyczne i kameralne koncerty Marceliny, SKUBASA i Pani Galewskiej.

Marcelina, fot. Dawid Klepad (źródło: mat. prasowe)

Marcelina, fot. Dawid Klepad (źródło: mat. prasowe)

Aby podkreślić klimat muzycznych spotkań koncerty odbywają się w formie unplugged, dzięki czemu kontakt z artystą jest naprawdę bliski. Są to koncerty bardzo wymagające dla muzyków, gdyż wszystko widoczne jest jak na dłoni, a artysta w takiej odsłonie szczególnie musi utrzymać uwagę i interakcję publiczności przez cały czas trwania koncertu. Poprzez klimat domowy, zwolnienie tempa życia (bo tak jak wino, jak i poszczególne nuty powinny rozpływać się w nas powoli), koncerty te są niczym innym jak siestą zarówno w kontekście muzycznym jak i aktywnego odprężenia.

Skubas – to wokalista o wyjątkowej, bardzo charakterystycznej barwie głosu, do tej pory znany głównie z kooperacji ze Smolikiem, tym razem zaskakuje w zupełnie nowej odsłonie. Muzyka Skubasa to niezwykle klimatyczne, akustyczne gitarowe brzmienia o lekko folkowym, grunge’owym charakterze. Skubas w swoich autorskich kompozycjach łączy brudne, gitarowe riffy z melancholijnym wokalem, tworząc nostalgiczne, melodyjne piosenki. Na koncertach stawia przede wszystkim na atmosferę i przestrzenne dźwięki. 11 września 2012 roku ukazał się debiutancki album Skubasa Wilczełyko. Album wypełnia lukę na polskiej scenie muzycznej i jest swoistym powrotem do prostoty i autentyczności. Skład: Skubas – wokal, gitara oraz Filip Jurczyszyn i Maciej Starnawski – wokal, gitara.

Marcelina - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. W 2011 nakładem EMI Music Poland została wydana jej debiutancka płyta, która zyskała bardzo dobre opinie zarówno wśród słuchaczy jak i recenzentów. Rok 2012 rozpoczął się od nominacji Marceliny do nagrody Gazety Wyborczej Warto w kategorii Muzyka oraz nominacji do prestiżowej nagrody Fryderyków w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Zagrała kilkadziesiąt koncertów w całym kraju, w tym m.in. na Heineken Open’er czy w warszawskiej Stodole, a także – ceniąc sobie kameralne koncerty i bezpośredni kontakt z publicznością – kilkadziesiąt koncertów w wielu klubach Polski. Marcelina to absolwentka Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, wokalistka, założycielka zespołu i projektu Marcelina. W 2008 roku zadebiutowała pod pseudonimem Mariija piosenką There Is No One, która została wydana na trzech kompilacjach: RAM Cafe 2 (2008), Only Pleasure (2008) i Muzyka jest z Wenus (2009).

Aleksandra Galewska – jej pierwszym instrumentem były skrzypce. Grała muzykę klasyczną w orkiestrze, również w kwartecie smyczkowym. Po latach jednak urosła znacznie i skrzypce zamieniła na kontrabas. W trakcie poznawania tajników tego gigantycznego instrumentu śpiewała w chórach, nauczyła się podstaw gry na gitarze i zachciała też okiełznać gitarę basową. Zafascynowana muzyką wschodu miała okazję grać muzykę arabską, ale również naszą polską muzykę góralską i folkową (na skrzypcach i kontrabasie). Po latach penetrowania tajników teorii muzyki przeniosła się do Gdańska, gdzie dana jej została możliwość rozpoczęcia studiów na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej – wokalistyka jazzowa. W okresie gdańskim basistka w Jan Konop Big Band. Obecnie pracuje jako pedagog specjalny z osobami upośledzonymi, pisze własną muzykę, studiuje na akademii muzycznej w Katowicach wokalistykę jazzową na V rok.

Najbliższe koncerty Wino-Grania: 

27 maja 2013 roku  - Niebo Cafe, Wrocław // Marcelina | unplugged
29 maja 2013 roku – Cafe Popularna, Szczecin // SKUBAS | unplugged
29 maja 2013 roku – Sztuki & Sztuczki, Warszawa // Pani Galewska
31 maja 2013 roku – Klub Cyganeria, Gdynia // Marcelina | unplugged

Dodaj komentarz