• 2013-05-25

Lore w lipcu w kinach

Od 5 lipca w polskich kinach będzie można oglądać Lore – film Cate Shortland uhonorowany Nagrodą Publiczności na festiwalu w Locarno.

Kadr z filmu „Lore” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Lore” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

W języku angielskim słowo lore oznacza zarówno tradycję ludową, jak i wychowanie wyniesione z domu. Reżyserka filmu Cate Shortland nie bez powodu używa takiego zdrobnienia imienia Laura dla tytułowej bohaterki, ukształtowanej przez rodziców-nazistów i slogany III Rzeszy…

Niemcy, wiosna 1945. Rodzice czternastoletniej Lore zostają aresztowani przez aliantów. Dziewczyna musi dać sobie radę bez nich i zaopiekować się rodzeństwem. Chcąc dostać się do Hamburga, gdzie mieszka ich babcia, dzieci będą musiały przejść niemal 900 km przez zniszczony wojną kraj.

Na własne oczy zobaczą skutki działań wspieranych przez własnych rodziców. Na ich drodze stanie także Thomas, młody Żyd oferujący swą pomoc w podróży. Lore czuje do niego odrazę, ale jednocześnie zdaje sobie sprawę, że pociąga ją człowiek, którego została nauczona nienawidzić.

Film Lore nie odpowiada na pytanie, jakimi ludźmi staną się dzieci dorastające w czasach nazistowskich. Zapewne nie każde z nich wyrwie się z objęć zła, ale część z nich, jak Lore, uświadomi sobie, że nie jest lepsze ani gorsze od innych. A przede wszystkim poznają prawdę o ideologii, w której ich wychowano.

Lore
Reżyseria: Cate Shortland
Scenariusz: Cate Shortland, Robin Mukherjee
Obsada: Saskia Rosendahl, Nele Trebs, Kai-Peter Malina
Producenci: Australia/Niemcy/Wielka Brytania
Dystrybutor: Aurora Films
W kinach od 5 lipca 2013 roku

Dodaj komentarz