• 2013-05-25

Jankowicz pyta po co jest sztuka

Na Warszawskich Targach Książki, które obywały się od 16 do 19 maja odbyła się premiera książki Grzegorza Jankowicza Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami.

„Po co jest sztuka”, Grzegorz Jankowicz, MOCAK (materiały prasowe)

„Po co jest sztuka”, Grzegorz Jankowicz, MOCAK (materiały prasowe)

Książka Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami Grzegorza Jankowicza jest pasjonującą opowieścią o związkach między dwiema różnymi dziedzinami twórczości artystycznej. Autor odkrywa przed czytelnikiem korespondencję między XX-wiecznym słowem i obrazem.

Historię wzajemnych zależności między literaturą a sztukami wizualnymi poznajemy poprzez rozmowy autora z grupą najwybitniejszych pisarzy (poetów i prozaików) młodego, średniego i starszego pokolenia (między innymi Marka Bieńczyka, Jacka Dehnela, Darka Foksa, Piotra Pazińskiego, Piotra Sommera, Andrzeja Sosnowskiego, Agnieszki Taborskiej, Magdaleny Tulli). Jankowicz tak dobierał swych rozmówców, by z każdym omówić inny aspekt interesującej go relacji między słowem i obrazem, przedstawieniem językowym i reprezentacją wizualną, literaturą i sztuką.

Marek Bieńczyk opowiada o wizualnych figurach melancholii, słynnych malarskich wizerunkach melancholików, a także artystach (od Dürera po Hoppera), którzy współtworzą światowy kanon sztuki melancholicznej. Jacek Dehnel wyjawia powody swej fascynacji fotografią, z której zrodziła się książka Fotoplastikon, zbiór kilkudziesięciu opisów zdjęć z kolekcji pisarza. Mówi również o swej fascynacji malarstwem Goi, którego efektem jest powieść Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya z 2011 roku. Darek Foks przedstawia historię swej współpracy z artystą Zbigniewem Liberą, która doprowadziła do powstania jednej z najoryginalniejszych książek na temat powstania warszawskiego – Co robi łączniczka? (nagroda TVP Kultura).

Wszyscy rozmówcy niezwykle barwnie opowiadają o interesujących ich zagadnieniach. Ale jest to również nietypowa historia XX-wiecznej literatury i sztuki, ich wzajemnych zależności, których zrozumienie będzie miało ogromny wpływ na rozwój obu dziedzin w przyszłości. Co łączy sztuki wizualne z literaturą? Oto główne pytanie, na które ów tom udziela wielu inspirujących odpowiedzi.

Książka jest drugą publikacją z serii Po co jest sztuka?. Pierwsza, o tym samym tytule autorstwa Tadeusza Nyczka, ukazała się w roku 2012.

Po co jest sztuka?, Grzegorz Jankowicz
MOCAK
16 maja 2013 r.

Dodaj komentarz