• 2013-05-25

Film Spring Open

26 maja ruszają w Krakowie Plenery Film Spring Open 2013, adresowane do młodych filmowców i organizowane pod opieką Sławomira Idziaka. Potrwają do 5 czerwca.

Sławomir Idziak, fot. Piotr Kochański (źródło: materiały prasowe)

Sławomir Idziak, fot. Piotr Kochański (źródło: materiały prasowe)

Wśród wykładowców m.in.: Zbigniew Rybczyński, Dorota Kędzierzawska, Arthur Reinhart, Bogdan Dziworski, Sławomir Fabicki, Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze, Bodo Kox, Tomasz Wasilewski i Anna Maliszewska.

Twórcą Film Spring Open jest Sławomir Idziak, nominowany do Oskara autor zdjęć do takich filmów jak Podwójne życie Weroniki, Niebieski, Helikopter w ogniu, czy Harry Potter i Zakon Feniksa, posiadający ponad 45-letnie doświadczenie zarówno w zawodzie filmowca jak i wykładowcy w wielu szkołach europejskich. 8 lat temu stworzył Plenery – miejsce, gdzie nie tylko dyskutuje się o przyszłości branży audiowizualnej, ale także praktycznie realizuje projekty w nowych technologiach w oparciu o praktyczne testy najnowszego sprzętu i oprogramowania, warsztaty oraz wykłady wybitnych profesjonalistów.

Co roku w zajęciach uczestniczy około 200 młodych filmowców głównie z Polski a w tym roku także z Francji, Niemiec, Finlandii, Rumunii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, a także z Nepalu czy Kairu. Zapraszani są nie tylko filmowcy i aktorzy ale także muzycy, game developerzy, programiści oraz informatycy.

Na Plenerach uczestnicy realizują wspólnie filmy, przyjeżdżają ze swoimi projektami, gotowymi scenariuszami a następnie pod okiem wybitnych profesjonalistów praktycznie je realizują. W tym roku rozpoczną zdjęcia do prewizualizacji filmów fabularnych (brudno-filmów), ale także krótkich form zarówno dokumentalnych jak i teledysków (Grupa Orange wybrana w konkursie Nakręć film z Orange we współpracy z Sony Music Polska). Zaplanowano także projekty dla aktorów (Cells in Love), projeky interaktywne (Game Jam czy współpraca grup LARP, filmowców i programistów). Jak co roku do dyspozycji uczestników będzie sprzęt największych producentów oraz wiodących firm między innymi ARRI, Barco, Canon, CinePost, HP, Luks Film, Panasonic, SAD (Apple), Sony, czy Zodiak.

Warsztaty poprowadzą przedstawiciele największych niemieckich firm tj. ARRI (Jan Heugel, Matthias Klein), firmy postprodukcyjnej CinePost, a praktyczne testy kamer do filmu fabularnego prowadzi australijski operator Adriana Cranage. Dodatkowe warsztaty w programie poprowadzą Bogdan Dziworski, Jacek Szymczak (dokument), Rafał Hanzl, Piotr Szczepanowicz (cyfrowa postprodukcja), Andrzej Waluk (stereografia), Łukasz Baka (filmowanie w trudnych warunkach).

Wśród gości zagranicznych między innymi producentka Mia Bays, zdobywca Oscara i dwukrotnie nominowana do nagrody BAFTA, oraz niekwestionowany mistrz efektów specjalnych na skalę światową, Neil Corbould, zdobywca Oskara za efekty specjalne do filmu Gladiator (w tym roku po raz trzeci nominowany do tej nagrody) oraz wielokrotnie nominowany do nagrody BAFTA.

Plenery Film Spring Open to nie tylko wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty ale również projekcje filmów uczestników i zaproszonych gości. Wszystko odbywa się we wspaniałej atmosferze, czego dowodem jest coroczna stała obecność około połowy wybranych uczestników. Na Plenerach Film Spring Open powstają grupy twórcze, które później współpracują przy profesjonalnych projektach i korzystają także z portalu www.filmspringopen.eu. Ambicją Film Spring Open jest zbudowanie społeczności, która nie tylko wzajemnie się wspiera, ale już dzisiaj myśli o przyszłych modelach realizacji projektów audiowizualnych.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współorganizatorem jest Media Desk Polska, głównym partnerem – Małopolska, a plenery są realizowane we współpracy z Krakow Film Commission.

Plenery Film Spring Open
26 maja – 5 czerwca 2013 r.
Kraków

Dodaj komentarz