• 2013-05-25

Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha

Między 1 a 8 czerwca we Wrocławiu odbędzie się festiwal kultury Żydowskiej Simcha, który obchodzi w tym roku 15 urodziny. Wydarzenie idealne dla fanów muzyki i klimatów żydowskich.

Klezma Four (źródło: mat. prasowe)

Klezmafour (źródło: mat. prasowe)

Na jubileuszową edycję miejskiego święta kultury żydowskiej do Wrocławia zjeżdżają się klezmerzy z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech i Ukrainy, artyści, wykładowcy i pasjonaci żydowskich klimatów.

W Synagodze pod Białym Bocianem wystąpią Knoblauch Klezmer Band z Berlina, Yiddish Twist Orchestra z Londynu, Latający Rabin z Pragi, Klezmafour z Lublina oraz kantorka berlińskich synagog Avitall Gerstetter, która wspólnie z Piotrem Rojkiem i Chórem Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, dyrektora Festiwalu, zainauguruje tegoroczny jubileusz. Otwarty koncert finałowy Simcha w Mananie należy do NeoKlez z Lubilna.

Simcha to jeden z trzech największych festiwali kultury żydowskiej w Polsce. Żydowskich klimatów będzie można doświadczyć targując się na Jarmarku Żydowskim, spacerując Szlakiem żydowskich kobiet Wrocławia, słuchając czytania najpiękniejszych opowiadań żydowskich i ballad o mitycznej Lilit, biorąc udział w warsztatach (piosenki, malarstwa, tańca, Tory, mozaiki, kulinarnych, winiarskich, języka hebrajskiego i jidysz) oraz wykładach i spotkaniach poświęconych żydowskim tradycjom religijnym, kulinarnym oraz Dybukowi, Lilit i Golemowi – postaciom z żydowskiego folkloru.

Wieczorami w Synagodze pod Białym Bocianem projekcje najlepszych filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy oraz bloki filmowe Świat żydowski w filmie w Kinie Nowe Horyzonty.

W piątkowy wieczór, 7 czerwca, odbędzie się otwarte nabożeństwo na powitanie szabatu, które poprowadzi wrocławski rabin Samuel Rosenberg z udziałem Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Po rozpoczęciu szabatu wyjątkowa możliwość uczestniczenia w tradycyjnej Kolacji Szabatowej, która po raz pierwszy odbędzie się w Synagodze.

Festiwalowi towarzyszyć będą również panel dyskusyjny i wystawa Historia Synagogi pod Białym Bocianem organizowane przez Fundację Bente Kahan oraz konferencja naukowa Żydówki i Żydzi w przestrzeni miasta Studium Kultury i Języków Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego.

Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha
Od 1 do 8 czerwca 2013 roku
Wrocław

Dodaj komentarz