• 2013-05-25

Wernisaż wystawy Archi-box

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wernisaż wystawy Archi-box. Opowieści o architekturze: Rogóżka, który odbędzie się 28 maja o godz. 17.00.

Maciej Siuda i Laboratorium Architektury, Rogóżka – makieta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Siuda i Laboratorium Architektury, Rogóżka – makieta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gościem muzycznym wernisażu będzie Przaśnik.

Wystawa jest podsumowaniem pierwszej odsłony Archi-boxu, nowego projektu Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentującego najnowsze zjawiska we współczesnej architekturze. W 2013 roku zrealizowane zostaną cztery odsłony cyklu – do udziału w przedsięwzięciu zaproszone zostały grupy projektantów z Polski (Maciej Siuda i OOA, KameleonLab, +48 Grupa Projektowa) i z Włoch (AION Studio).

Do pierwszej edycji Archi-boxu organizatorzy zaprosili architekta Macieja Siudę, który na czas pracy nad wystawą uformował grupę młodych architektów i projektantów tworzących nieformalne Jednorazowe Laboratorium Architektury. Wspólnie pracowali oni nad tematem nowej Rogóżki, niewielkiej wioski u podnóża Czarnej Góry, całkowicie opuszczonej przez mieszkańców pod koniec lat 80. ubiegłego wieku.

Celem Macieja Siudy i Jednorazowego Laboratorium Architektury było napisanie nowego rozdziału w życiu zapomnianej miejscowości. Przez ostatni tydzień (19 – 26 maj) pracowali oni nad planami jej zagospodarowania architektonicznego i urbanistycznego, a nawet, wspólnie z twórcą komiksów Pawłem Wojciechowiczem i warsztatowiczami, stworzyli galerię nowych mieszkańców Rogóżki. W ramach programu odbyły się również warsztaty dla dzieci oraz dla studentów architektury. Efekty tej pracy, zarówno indywidualnej jak i warsztatowej, będziemy mogli zobaczyć na otwieranej 28 maja wystawie.

Główna jej część skrupulatnie archiwizuje miesiąc prac nad projektem nowej Rogóżki: od pojawienia się pomysłu, postawienia pierwszej kreski, poprzez ciąg zdarzeń i sytuacji, które wpływają na jego kształt, do przyjęcia ostatecznej koncepcji. Stawia pytanie, na ile projekt żyje własnym życiem i jest efektem splotu talentu, relacji, kompromisów czy różnych interesów, a na ile powstaje w wyniku świadomych decyzji architekta. Miesza organizację z improwizacją, racjonalne wybory z intuicyjnymi, pozwala prześledzić cały proces projektowania na podstawie 30 dni pracy nad projektem.

Ekspozycja zostanie ponadto wzbogacona o kilka niezwiązanych bezpośrednio z Archi-boxem prac Macieja Siudy, które łączy jednak konsekwentny sposób myślenia o metodach kształtowania współczesnej architektury. Zaprezentowane projekty – XYZ Structure, Kwiaciarnia, Outside House, Casa de Ricardo, DEVEBERE, Szkoła na Haiti, Dom Kultury Inspiro, Dense Silence, Living Wall, Dziurka od Klucza – opracowane zostały indywidualnie przez Macieja Siudę, w duecie z Rodrigo Garcíą, wspólnie z kolektywem Balon, bądź w ramach warsztatów.

Archi-box – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Archi-box – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Archi-box, wystawa
28 maja – 23 czerwca 2013 r.
Muzeum Architektury
Wrocław

Dodaj komentarz