• 2013-05-24

ScripTeast: Polacy nagrodzeni w Cannes

Nominowany do Oscara Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski zostali laureatami nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za scenariusz Niemy.

Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartek Konopka, reżyser i scenarzysta (nominowany do Oscara za film dokumentalny Królik po berlińsku i reżyser Lęku wysokości) oraz Przemysław Nowakowski, scenarzysta (Egoiści Mariusza Trelińskiego, Ono Małgorzaty Szumowskiej, Boisko bezdomnych Kasi Adamik), zostali laureatami Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za scenariusz Niemy.

22 maja 2013, podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, międzynarodowa Rada Artystyczna programu ScripTeast, w skład której wchodzą: Sandy Lieberson, wieloletni prezes 20th Century Fox, Antonio Saura, producent i scenarzysta, Manfred Schmidt, dyrektor Mitteldeutsche Medienförderung GmbH, Dariusz Jabłoński, Dyrektor Artystyczny ScripTeast wraz z Kierownikami Naukowymi programu: Tomem Abramsem, profesorem University of Southern California School of Cinematic Arts, ekspertem developmentu filmowego, scenarzystą i reżyserem, autorem scenariusza do nominowanego do Oscara filmu Shoeshine, Christianem Routhem, wieloletnim szefem selekcji Europejskiego Funduszu Scenariuszowego, konsultantem scenariuszowym, wykładowcą i ekspertem developmentu filmowego, przyznała Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Najlepszego Scenariusza z Europy Środkowej i Wschodniej siódmej edycji programu.

Zwycięzcy, oprócz statuetki autorstwa Adama Fedorowicza, otrzymali również nagrodę finansową w wysokości 10 000 Euro. Rada Artystyczna uzasadniła swój wybór:

Nagroda przyznana jest niezwykle oryginalnemu scenariuszowi, który w średniowiecznym anturażu konfrontuje tematy duchowości, lojalności i struktury rodziny, opowiadając o fascynującym i prowokującym do myślenia osobistym konflikcie, ustawionym w kontekście konfrontacji pomiędzy wczesnym chrześcijaństwem i pogaństwem. Rada Artystyczna jest pewna, że mocny dramatyczny potencjał tej wciągającej historii zaowocuje filmem doskonałej jakości z międzynarodową publicznością.

Scenariusz Bartka Konopki i Przemysława Nowakowskiego dołączył do nagrodzonych w poprzednich latach scenariuszy: The House Zuzany Liovej ze Słowacji (Berlinale 2011), Womb Benedeka Fliegaufa z Węgier (Locarno 2011), Japanese Dog Ioana Antoci z Rumunii, The Day of Chocolate (Dzień czekolady) Jacka Piotra Bławuta i Anny Onichimowskiej z Polski oraz False Witness Igliki Triffonovej z Bułgarii (początek zdjęć – jesień 2013).

Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski nad swoim scenariuszem pracowali z doradcami: Trygve Allisterem Diesenem i Neasą Hardiman, pod kierownictwem Christiana Routha.

Rada Artystyczna przyznała również Specjalne Wyróżnienie ScripTeast 2013 scenariuszowi Malowany ptak (The Painted Bird) Vaclava Marhoula z Czech, napisanemu na podstawie słynnej powieści Jerzego Kosińskiego. W uzasadnieniu werdyktu Rada Artystyczna przyznała, że jest pod wrażeniem scenariusza:

Rada Artystyczna jest pod wrażeniem śmiałej próby adaptacji tej uznanej i niełatwej powieści Jerzego Kosińskiego, która opowiada o wstrząsającym losie osamotnionego chłopca walczącego o przetrwanie w czasie II wojny światowej. Podjęty z determinacją przez scenarzystę niezwykle trudny i ambitny projekt, przyniósł w efekcie fascynujący i poruszający scenariusz, który – w co mocno wierzymy – może doprowadzić do powstania wstrząsającego i poruszającego wyobraźnię filmu.

Nad swoim scenariuszem autor pracował z Michaelem Schifferem i Dennisem Bartokiem, pod kierownictwem Toma Abramsa.

ScripTeast to program scenariuszowy dla doświadczonych scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej, został stworzony i od strony artystycznej jest kierowany przez reżysera i producenta Dariusza Jabłońskiego, we współpracy z jego najbliższymi współpracownikami, producentkami: Violettą Kamińską i Izabelą Wójcik. Wspólnie, obok szerokiej, międzynarodowej działalności produkcyjnej realizowanej przez Apple Film Production i Avocado TV, stworzyli również Niezależną Fundację Filmową, która promuje ambitne filmy i ich twórców z Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Niezależna Fundacja Filmowa realizuje program ScripTeast przy wsparciu Programu Unii Europejskiej – Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Centrum Kultury oraz Apple Film Production, we współpracy z Europejską Akademią Filmową, Programem ACE, Producers Network, Film New Europe, Final Draft oraz festiwalami w Berlinie i Cannes.

Ceremonia wręczenia Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Najlepszego Scenariusza z Europy Środkowo-Wschodniej
22 maja 2013 r., godz. 17.00
Plage des Palmes
Cannes

Dodaj komentarz