• 2013-05-24

Parada w kinie i na ulicach

14 czerwca w polskich kinach pojawi się igrająca ze stereotypami komedia Srdjana Dragojevicia pt. Parada opowiadająca o kulisach przygotowywania Parady Równości w Belgradzie.

Kadr z filmu „Parada” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Parada” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Dzień później, w Warszawie, odbędzie się podobna impreza, jak ta, pokazana w filmie – Parada Równości. Warszawska impreza objęła patronatem polską premierę filmu Parada. Dystrybutorem filmu jest Aurora Films

Belgrad, czasy współczesne. Biserka, narzeczona serbskiego mafiosa Limuna, żąda spektakularnego, ekstrawaganckiego ślubu. Według niej może go zorganizować jedynie popularny reżyser teatralny Mirko, zdeklarowany gej. Ten jednak jest zajęty walką o prawa mniejszości i przygotowywaniem Parady Równości w Belgradzie. To trudna sprawa, bo poprzednie próby marszu spotkały się z atakami skrajnych prawicowców, a policja odmawia ochrony. W zamian za obietnicę organizacji ślubu Limun niechętnie zgadza się zapewnić gejom bezpieczeństwo podczas parady. Rekrutuje pomocników spośród byłych bałkańskich kombatantów wojennych – obecnie swoich drogich przyjaciół. Wszyscy stają przeciwko agresorom jak siedmiu samurajów…

Parada to rozbrajająca, naładowana śmiechem, a zarazem bardzo mądra opowieść o uprzedzeniach, nie tylko wobec mniejszości seksualnych, i ich przełamywaniu. To również ulubiony obraz bywalców festiwali filmowych – trudno policzyć nagrody publiczności, które zdobył.

Srdjan Dragojević urodził się w 1963 roku w Belgradzie, w byłej Jugosławii (obecnie Serbia). Studiował psychologię kliniczną na Uniwersytecie w Belgradzie oraz reżyserię na tamtejszym Uniwersytecie Sztuk Pięknych. Jego pełnometrażowy debiut z 1992 roku – Nie jesteśmy aniołami – zdobył aż dziewięć najważniejszych jugosłowiańskich nagród Crystal Prism. Parada to szósty film fabularny Dragojevicia.

Parada
Reżyseria Srdjan Dragojević
Serbia /Słowenia/Chorwacja/Czarnogóra/Macedonia 2011, 115 min.
Dystrybucja: Aurora Films
W kinach od 14 czerwca 2013 r.

Dodaj komentarz