Laureaci 22. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej BUNT

18 maja w Galerii Sztuki w Legnicy ogłoszono laureatów 22. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej BUNT.

Janjaap Luijt – Holandia – Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janjaap Luijt – Holandia – Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który funduje też Grand Prix dla zwycięzcy. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł oraz wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści przystępujący do niego mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat. Interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Tej co roku dokonuje międzynarodowe jury złożone z wybitnych osobistości krajowego i światowego złotnictwa.

Tegoroczni laureaci:

 • Janjaap Luijt – Holandia – Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 10.000 PLN + 1 kg srebra
 • Sara Gackowska – Polska – II Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego – 5.000 PLN + 1 kg srebra
 • Laura Bradshaw-Heap – Irlandia – III Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy – 3.000 PLN + 1 kg srebra
 • Katarína Siposová – Słowacja – Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – wystawa indywidualna z katalogiem o wartości 4500 PLN
 • Marta Hryc – Polska – Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej „Srebrna Ostroga” + 1 kg srebra
 • Mari Ishikawa – Japonia – Nagroda Targów Inhorgenta Munich – stoisko na targach Inhorgenta Munich 2014
 • Bartosz Chmielewski – Polska – Nagroda Polskiej Biżuterii – stoisko na targach Jubinale
 • Lena Lindahl – Szwecja – Nagroda Polskiej Biżuterii – reklama w katalogu Polskiej Biżuterii
 • Bartosz Ulatowski – Polska – Nagroda Grupy Sześć (B. Bytomski, P. Kaczyński, K. Roszkiewicz, M. Tymiński, A. Wolski) – statuetka „SZEŚĆ uncji”
 • Janjaap Luijt – Holandia –Wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych – statuetka
 • Isabell Schaupp – Niemcy – Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy
 • Andrzej Pacak – Polska – Nagroda rzeczowa firmy HEFRA

Legnicki Festiwal SREBRO to najważniejsze wydarzenie organizowane przez Galerię Sztuki w Legnicy. W jego ramach corocznie od ponad 30 lat, prezentowanych jest kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, prezentujących współczesne złotnictwo i design autorstwa polskich i zagranicznych artystów, w tym: Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, Sylwetki Twórców (cykl prezentacji wybitnych indywidualności polskiego i międzynarodowego złotnictwa), Srebrne Szkoły (cykl wystaw ukazujący dorobek artystyczny europejskich wyższych szkół złotniczych), Debiuty (cykl pokazujący prace młodych polskich artystów, dopiero wkraczających na scenę twórczą) oraz Holownia (gdzie prezentowane są prace nadesłane na Konkurs, ale nie zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej). Prócz ekspozycji realizowanych w ramach cykli, Festiwal prezentuje dodatkowo kilkanaście wystaw towarzyszących. W tym roku w dniach 30 kwietnia – 23 czerwca w Legnicy będzie można obejrzeć aż 17 prezentacji.

Legnicki Festiwal SREBRO
30 kwietnia – 30 czerwca 2013 r.
Galeria Sztuki
Legnica

Dodaj komentarz