• 2013-05-24

Galeria Zderzak prezentuje komiksowy Katalog wypadków

Od 8 czerwca w Galerii Zderzak w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Katalog wypadków. Sztuka współczesna w polskim komiksie.

Autorzy: Tymek Jezierski i Monika Powalisz, wystawa „Katalog wypadków. Sztuka współczesna w polskim komiksie” w Galerii Zderzak w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorzy: Tymek Jezierski i Monika Powalisz, wystawa „Katalog wypadków. Sztuka współczesna w polskim komiksie” w Galerii Zderzak w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Komiks – medium do niedawna marginalizowane przez instytucje kultury i artworld – odważnie wkracza w przestrzenie galeryjne. W związku z rosnącym zainteresowaniem tą formą narracji ze strony polskich instytucji sztuki nasuwa się pytanie, w jaki sposób współczesny artworld odbierany jest przez samych twórców opowieści graficznych, którzy zdołali wytworzyć własny, niezależny obieg wydawniczo-wystawienniczy.

Projekt Katalog wypadków stanowi próbę prezentacji krótkich form komiksowych, mniej lub bardziej bezpośrednio opowiadających o najnowszej historii sztuki, zarówno w jej lokalnym, jak i globalnym wymiarze. Wystawa kontynuuje tym samym tradycję komiksowych komentarzy do życia sceny artystycznej, w światowej sztuce kultywowaną m. in. przez Dana Perjovschi’ego i Adama Danta, a w Polsce – przez Wilhelma Sasnala, Marcina Maciejowskiego (komiks towarzyszył już jego debiutanckiej wystawie w Zderzaku pt. Sport i pielęgnacja, 2000), czy Polę Dwurnik.

Do udziału w wystawie zaproszono dwudziestu dwóch polskich scenarzystów/scenarzystek i rysowników/rysowniczek komiksowych, funkcjonujących nieraz na pograniczu wielu rozmaitych środowisk: artystycznego, literackiego, komiksowego, designerskiego, dziennikarskiego. Dzięki temu będzie okazja do zaprezentowania różnorodności stylów i postaw charakterystycznych dla tej grupy twórców.

Zgromadzone na wystawie komiksy poruszają różnorodną tematykę (od środowiskowych anegdot po ogólne refleksje natury filozoficznej), w oparciu o szeroki wachlarz konwencji narracyjnych (dokument, wywiad-ankieta, scenka rodzajowa, portret psychologiczny, groteskowa przypowieść, współczesna baśń, satyra). Klamrą, spinającą rozbudowaną narrację tego symbolicznego katalogu, jest kuratorski komiks, pojawiający się w miejsce klasycznego tekstu informacyjnego.

Uczestnicy: Bolesław Chromry, Krzysztof Gawronkiewicz, Renata Gąsiorowska, Justyna Gryglewicz, Daniel Gutowski, Tymek Jezierski, Alex Kłoś, Janek Koza, Tomasz Kwaśniewski, Mariusz Libel, Patryk Mogilnicki, MiCa, Agnieszka Piksa, Monika Powalisz, Michał Rzecznik, Helena Siemińska, Victor Soma, Michał Śledziu Śledziński, Jacek Świdziński, Mikołaj Tkacz, Przemysław Trust Truściński, Dennis Wojda

Kurator: Kuba Woynarowski
Współpraca: Orbis Pictus

Katalog wypadków. Sztuka współczesna w polskim komiksie
Wernisaż: 8 czerwca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 15 sierpnia 2013 roku
Galeria Zderzak
ul. Floriańska 3
Kraków

Dodaj komentarz