• 2013-05-24

Festiwal NowoBrzmienia w czerwcu

W dniach od 21 do 22 czerwca odbędzie się we Wrocławiu kolejna edycja Festiwalu NowoBrzmienia, w trakcie której wystąpią m.in.: Ikonika, Kuedo, Young Montana?, czy Random Trip.

Festiwal NowoBrzmienia, plakat (źródło: mat. prasowe)

Festiwal NowoBrzmienia, plakat (źródło: mat. prasowe)

NowoBrzmienia to idea wydarzenia muzycznego promującego artystów tworzących tzw. ambitną muzykę elektroniczną, a stylistycznie oscylującą pomiędzy trip hopem i jazzem przez breakbeat, hip hop, dubstep czy downtempo.

W ciągu 2 dni festiwalu wystąpi łącznie 10 artystów. 21 czerwca organizatorzy zapraszają do wrocławskiego Klubu Puzzle, w którym wystąpią: Ikonika, Young Montana?, Klaves, Fischerle, Ebola Ape, a dzień później Kuedo, Gathaspar, The Phantom, Minoo i Random Trip.

Ikonika – należy do najwybitniejszych producentów młodego pokolenia. Jej debiut to album Please wydany w 2008 roku (Hyperdub) Po kilku kolejnych singlach dla Planet Mu i Hyperdub wydała jeden z najlepszych albumów 2010 roku Contact, Love, Want, Have otrzymując bardzo pochlebne recenzje na łamach m.in. BBC, The Guardian, NME, FACT, Resident Advisor i Pitchfork. Remixowała Interpol, Caribou, Cubic Zirconia i DJ Mujava. Ikonika jest także znakomitą DJką. Jej talent został uznany przez DJ Mag’a co podkreślił nominacją do nagród Best of British w kategoriach Best Breakthrough DJ w 2009 oraz Best DJ w 2010 roku. Prowadzi również Label Hum + Buzz with Optimum, który poza wydawaniem singli skupia się także na promowaniu nowych talentów.

Young Montana? – tworzy w stylistyce sound collage, tworząc z pociętych beatów niezwykle barwne przestrzenie nasycone duszą oraz innowacyjnością. Wydał świetnie przyjęty album Limerance (Alpha Pup), który ukazał jego  niezwykle różnorodne brzmienie jako fuzję pulsu charakterystycznego dla złotej ery Hip-hopu w stylu Native Tongues Posse oraz ostrej i surowej elektroniki. Produkcje YM? są w równej mierze przepełnione ciepłą nostalgią co nowoczesną finezją.

Kudeo – Jamie Teasdale był częścią duetu Vex’d, który definiował dubstep w czasach narodzin tej stylistyki. Jego wczesne dokonania jako Kuedo tak jak np. świetnie przyjęta EPka Starfox, to barwna i ciepła ale także zabawna i żywiołowa muzyka bazująca w dużej mierze na poczuciu wolności i uwolnienia od restrykcyjnych i często bezsensownych pojęć gatunku. Debiutancka płyta Severant, bardziej introspektywna i melancholijna niż jego poprzednie produkcje pełna jest emocjonalnych przestrzeni brzmieniowych w stylu bladerunnera – świat SF, który stworzył sam dla siebie. Jego sety, zarówno live jak i te DJskie również odzwierciedlają zróżnicowany zakres wpływów i inspiracji.

Gathaspar – zadebiutował krążkiem Artificial Respiration (2010), w którym zaprezentował całą gamę swoich muzycznych inspiracji, zaczynając od głębokiego, industrialnego techno, podróżując przez dub i minimal, a kończąc na eksperymentalnych dźwiękach folkloru. Taką gatunkową mieszankę, sam artysta określił jako mystical electronic movement. Współpracował z wytwórniami Numbolic Records, nowojorską Thema i wreszcie Freude Am Tanzen. Występował już na: Fusion, SonneMondSterne, czy Unsound. Jego live-acty podbijały berlińskie kluby Panorama Bar i Watergate. Został również doceniony przez klasyka muzyki techno Svena Vätha, który zamieścił utwór Gathaspara She’s Not From Here, na składance The Sound Of The 13th Season.

The Phantom – to projekt Bartosza Kruczyńskiego czerpiący inspiracje z romantyzmu brytyjskiego eski grime’u, smooth jazzu, wizji miasta nocą oraz szeroko-pojętej atmosfery house’u. Do tej pory ukazał się: The Phantom EP, zawiera remiks m.in. Brenmara, w 2011 album Arctic, EP 2 (Silverback) z najlepszym singlem stycznia 2012 przez brytyjski KMag, a jedno z nagrań (Gothic) zagościło kilkakrotnie w BBC Radio 1. 2012 rok to zbiór remiksów utworów Phantoma (EP 2 Remixes), mini album prezentujący zainteresowania ambientem i muzyką filmową Tangerine Dream czy Michela Rubini. Rok 2013 to dwie kolejne EP dla Silverback i Your Mama’s Friend – labelu Marcina Czubali, oficjalny remiks dla Yelle, wydany przez francuskie Kitsune. Artysta obecnie pracuje nad swoim debiutanckim albumem przewidzianym na koniec 2013.

Minoo- od 2011 roku związany z Asfalt Records, gdzie wydał producencki album White Mice. Obecnie współpracuje również z nowo powstałą wytwórnią Mad-Hop, gdzie w 2012 ukazał się jego kolejny album – All The World. Do tej pory współpracował m.in. z Jonem Kennedym, O.S.T.R, czy Pixelordem. Charakterystyczną cechą jego muzyki jest tworzenie na pograniczu elektroniki i hip-hopu. Muzykę Minoo moża usłszeć na wielu kompilacjach oraz remixach. Podczas live actów prezentował swoje produkcje m.in. na Freeform Festival, Tauron Nowamuzyka Festival, czy WRO Festival.

Fischerle – to jeden z głównych przedstawicieli nurtu dub-techno w Polsce. Zadebiutował na składance Files under dub 3. Po jego utwory sięgał Rod Modell, Hatti Vatti, Aepiel, Organon i wielu innych. Koncertował w Polsce i za granicą obok postaci, takich jak Kode 9, Shed, Dj Spooky, Moritz von Oswald Trio, Mikkel Metal czy Kenneth Christiansen. Poza dub-techno Mateusz Wysocki zajmuje się również muzyką eksperymentalną (Porcje Rosołowe, Rzut Znajomym), wideo-instalacją (Paweł Zalewski) i pisaniem bajek. Publikował w Qunabu, Minicromusic, Entropy, U-Cover, Instabil, Basic_Sounds, Ha!art i innych. Swoje prace prezentował na festiwalach w Polsce, Grecji, Holandii, Irlandii, USA i innych. Prowadzi również netlebel Pawlacz Perski.

Klaves – Mikołaj Gramowski to 21-letni producent muzyczny z Poznania. Swoje pierwsze kroki jako producent stawiał pod koniec 2011 roku. Jego fascynacja brytyjską sceną klubową zaowocowała stworzeniem debiutanckiej EP At Dawn Again, wydanej nakładem wytwórni Koh-I-Noor w kwietniu 2013. Jej fragmenty prezentowane były przez legendarnego DJ radiowego Gillesa Petersona na antenie brytyjskiego BBC Radio 6. Jeden z utworów Klaves’a – Closer zyskał także uznanie na prestiżowym portalu muzycznym xlr8r. W swojej muzyce Klaves przeplata gęsto pocięte wokale i rozbudowane akordy, zaś gatunki definiujące jego brzmienie to przede wszystkim house i future garage.

Random Trip –  to pierwszy polski artysta, na którego wydanie i promowanie zdecydował się Noon (Nowe Nagrania). Album zawiera niesamowicie klimatyczne brzmienia odwołujące się do rasowego hip-hopu instrumentalnego oraz trip-hopu, natomiast Random Trip to przede wszystkim energetyczna, głęboka i nowoczesna muzyka elektroniczna. Album zatytułowany po prostu Random Trip to 12 wciągających utworów instrumentalnych z charakterystycznymi dla Random Tripa próbkami etnicznych wokali. Całość została dopracowana brzmieniowo w studiu Audio Games gdzie osiągnięto wręcz referencyjne brzmienie.

Ebola Ape – to audiowizualny projekt stworzony przez młodego artystę przedstawiającego się jako Ebo. Kim jest – pozostaje tajemnicą. Tworzy mroczną muzykę elektroniczną opartą na starannie dobranych samplach, subtelnych syntezatorach, silnie przetworzonych partiach wokalnych i rozmytych teksturach. Stylistycznie to kolaż gatunkowy. Inspiracje pochodzą z szeroko pojętego popu, muzyki ambientowej, muzyki sakralnej i muzyki hip hop. Do tej pory Ebo wydał 3 albumy: Jungle Omen, Golden Gate i Humanity. Jego występom towarzyszą tworzone na żywo wizualizacje Agaty Hertzshmertz Królak.

Festiwal NowoBrzmienia
od 21 do 22 czerwca 2013
Klub Puzzle, ul. Przejście Garncarskie 2
Wrocław

Dodaj komentarz