• 2013-05-24

Brave Films on Tour

Od 24 do 26 maja, w ramach Brave Films on Tour, w Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze będzie można obejrzeć wybrane filmy tegorocznej edycji wrocławskiego festiwalu Brave.

Kadr z filmu „Angielski Chirurg” w reżyserii Geoffrey’a Smith’a (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Angielski Chirurg” w reżyserii Geoffrey’a Smith’a (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd Filmowy to integralna część Brave Festival – wydarzenia, które od lat odważnie wspiera rdzenne kultury i zagrożone wyginięciem tradycje z różnych części globu. Za jego sprawą na ekranach kin wyświetlane są, często po raz pierwszy w Polsce, wartościowe dokumenty i filmy fabularne o tematyce antropologiczno-kulturowej.

Całość programu Przeglądu Filmowego Brave Festival stanowią obrazy, które zostały przez nas bardzo starannie wyselekcjonowane. To projekcje, które pozostawiają widza z głębszą refleksją [...]  To kino kulturowo zaangażowane, które otwiera widzów na nowe, obce dla nich wartości, zmienia sposób postrzegania świata, a przede wszystkim przekazuje cenną życiową mądrość

– zdradza kurator Przeglądu Sebastian Sroka

Tournée rozpocznie się w piątek 24 maja, zamkniętymi pokazami dla uczniów szkół gimnazjalnych. Młodzież obejrzy dokument Angielski Chirurg w reżyserii Geoffrey’a Smith’a, będący opowieścią o lekarzu, który od piętnastu lat operuje pacjentów za darmo w jednym z kijowskich szpitali, udowadniając że bohaterstwo przybiera różne formy, ale zawsze dotyczy altruistycznego podejścia wobec drugiego człowieka. Każdego dnia ratuje on ludzi skazanych na śmierć przez przestarzały ukraiński system służby zdrowia. W filmie nie brakuje scen trzymających w napięciu. Jedną z nich jest 15-minutowa sekwencja operacji mózgu dokonywana bez znieczulenia… za pomocą wiertarki. Obraz ten jest warty uwagi również ze względu na muzykę, którą specjalnie na tę okazję skomponował Nick Cave.

Z kolei w weekend 25 i 26 maja, filmy będzie mógł zobaczyć już każdy. Szczególnie ciekawie zapowiada się pokaz poetyckiego dokumentu Samsara w reżyserii Rona Fricke. Film ten zabierze widzów w zapierającą dech w piersiach podróż przez 25 krajów i kultur, ukazując najbardziej intrygujące zakątki i tradycje świata. Ciekawostką jest fakt, iż dokument w całości zmontowany jest wyłącznie na taśmie 70 mm, dzięki czemu oglądanie go na dużym ekranie jest niesamowitym przeżyciem. Doskonały dodatek do pięknych obrazów stanowi pulsująca w tle muzyka Lisy Gerrard i Dead Can Dance.

Brave Films on Tour
24-26 maja 2013 r.
Kino Apollo w Wałbrzychu
Kino Piast w Legnicy
Kino Lot w Jeleniej Górze

Dodaj komentarz