• 2013-05-24

2013 K-movies Screening

29 maja o godz. 19.15 krakowskie Kino Pod Baranami zaprasza na 2013 K-movies Screening – pokaz nowych filmów koreańskich.

2013 K-movies Screening (źródło: materiały prasowe organizatora)

2013 K-movies Screening (źródło: materiały prasowe organizatora)

2013 K-movies Screening to pokazy nowych filmów koreańskich organizowane w Kinie Pod Baranami w każdą ostatnią środę miesiąca we współpracy z Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei w Warszawie. Program projekcji, stworzony przez znawców kina azjatyckiego, obejmuje przede wszystkim produkcje nagradzane na festiwalach filmowych (m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan), nie pokazywane wcześniej w Polsce. Każdy seans poprzedzony jest krótkim wprowadzeniem specjalistów od kina koreańskiego. W środę, 29 maja, zaprezentowany zostanie dramat Jesus Hospital w reżyserii Shin A-ga i Lee Sang-cheol.

Jesus Hospital (Ming-Keu-Ko-Teu), reż. A-ga Sin, Sang-cheol Lee, Korea Południowa 2011, 91’ – kostropata twarz, przerzedzone włosy, niedbały strój – tak Hyun-soon prezentuje się na co dzień. Bohaterka Jesus Hospital pracuje jako roznosicielka mleka. Nie należy przy tym do osób specjalnie uprzejmych. Potrafi nakrzyczeć na klientkę, wejść do jej mieszkania, a nawet ukraść blender. Jednak to właśnie postać Hyun-soon umożliwiła Hwang Jung-min stworzenie niezwykłej, zapadającej w pamięć kreacji aktorskiej, zasłużenie uhonorowanej nagrodą na 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pusan.

W swoim debiutanckim dramacie Shin A-ga i Lee Sang-cheol opowiadają historię kobiety w średnim wieku, która nie potrafi znaleźć wspólnego języka z otoczeniem. Hyun-soon doszukuje się wyłącznie uszczypliwości w słowach znajomych oraz rodzeństwa i ich współmałżonków. Odpowiada sarkazmem. Z własną córką i zięciem poczyna sobie obcesowo. Szanuje tylko matkę, której zwierza się ze swoich tajemnic. Pewnego dnia starsza pani zapada w śpiączkę. Lekarze nie dają jej szans na wyzdrowienie, więc siostra i brat Hyun-soon decydują się na odłączenie aparatury podtrzymującej życie matki. Bohaterka Jesus Hospital rusza więc na wojnę, mając przy boku medium, które przekazuje Słowo Boże.

Gęstą atmosferę dramatu świetnie podkreślają surowe zdjęcia – dostrzeżone przez selekcjonerów festiwalu Plus Camerimage – i szybki, nerwowy montaż. Chropowate, zimowe światło obnaża wszelkie niedoskonałości ludzi i wnętrz. Kamera bez wytchnienia podążą za Hyun-soon, zaglądając jej przez ramię i wchodząc w twarz. Szkicowość, zmiękczenia i nieostrości sprawiają, że niemal fizycznie odczuwa się napięcie, w jakim żyje bohaterka.

2013 K-MOVIES SCREENING: Jesus Hospital
29 maja 2013 r., godz. 19.15
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz