• 2013-05-24

Już wkrótce święto fotografii w Łodzi, czyli Fotofestiwal 2013

6 czerwca w centrum festiwalowym OFF Piotrkowska w Łodzi rozpocznie się 12. Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii, podczas którego będzie można zobaczyć ponad 30 wystaw, a na nich zdjęcia laureatów nagrody World Press Photo, kuratorski projekt artysty Joana Fontcuberty czy historia PRL w obiektywie fotografów-amatorów. Pojawią się też zdjęcia odnalezione niedawno w Mołdawii, wykonane w jednym z pierwszych polskich fotoautomatów przez bardzo kreatywnego młodzieńca.

12. Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

12. Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszystkie wydarzenia odbędą się w nowym centrum festiwalowym OFF Piotrkowska – pofabrycznym kompleksie w samym sercu Łodzi. Przez 10 dni, oprócz programowych wystaw, odbywać się tam będą warsztaty rodzinne, pokazy slajdów, uruchomiona zostanie czytelnia z wydawnictwami niedostępnymi w Polsce. To także premiera FotoSuperMarketu – targów zdjęć i sprzętu fotograficznego.

Przyjazd na Fotofestiwal to wakacyjna podróż po świecie i podróż w czasie, bo wystawy takie jak The New York Times, zdjęcia z Gazety Wyborczej czy reportaż Jana Brykczyńskiego z bojkowskiej wsi na Ukrainie przenoszą nas w zupełnie inne przestrzenie

Krzysztof Candrowicz, dyrektor festiwalu. W zeszłym roku z tego zaproszenia skorzystało 20 000 uczestników.

Festiwal organizuje corocznie konkurs Grand Prix, którego zwycięzca otrzymuje 10 000 zł. Wśród finalistów tej edycji znalazła się laureatka World Press Photo, Ilona Szwarc, finalista prestiżowego konkursu The Syngenta Photography Award, Jan Brykczyński, czy znany na całym świecie twórca z Wielkiej Brytanii, Nadav Kander (również zdobywca nagrody World Press Photo).

The New York Times Magazine Photographs Tearsheets to wystawa przygotowana przez wieloletnią edytorkę magazynu, Kathy Ryan. 40 fotografów przedstawi zdjęcia z najważniejszych współczesnych konfliktów, niesamowite krajobrazy po kataklizmach naturalnych, portrety gwiazd i ikon futbolu, reportaże z życia trzynastolatek, telemarketerów czy kobiet w wojsku, w sumie ponad 300 zdjęć, które w momencie publikacji wywoływały żywe dyskusje. Autorami fotografii są artyści znani na całym świecie: Sebastiăo Salgado, Nan Goldin, a także Paolo Pellegrin, Simon Norfolk i wielu innych.

Kolejną perełką programu jest wystawa kuratorska jednego z najbłyskotliwszych artystów i kuratorów – Joana Fontcuberty. Laureat The Hasselblad Award dla najbardziej wpływowego artysty 2013 tym razem zadaje pytanie co to znaczy być artystą? I zaprasza do współpracy artystów. Program wzbogaca Gazeta Wyborcza. Na jednej z wystaw będzie można obejrzeć zdjęcia Łodzi wykonane przez fotoreporterów w ciągu ostatnich 23 lat działania dziennika.

Celem festiwalu jest umożliwienie kompleksowego kontaktu ze światem fotografii – zarówno profesjonalistom, jak i ludziom nie związanym z branżą.

Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Edukacji Wizualnej.

12. Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii
Festiwal odbędzie się od 6 do 16 czerwca 2013 roku
OFF Piotrowska
ulicy Piotrkowskiej 138/140
Łódź

Dodaj komentarz