• 2013-05-23

Zmarła profesor Jadwiga Pietraszkiewicz

W nocy z 22 na 23 maja zmarła wybitna polska śpiewaczka operowa prof. Jadwiga Pietraszkiewicz.

Jadwiga Pietraszkiewicz w operze Dama Pikowa (źródło: materiały prasowe Teatru Wielkiego w Łodzi)

Jadwiga Pietraszkiewicz w operze Dama Pikowa (źródło: materiały prasowe Teatru Wielkiego w Łodzi)

Prof. Jadwiga Pietraszkiewicz była jedną z najwybitniejszych polskich śpiewaczek operowych i pedagogiem śpiewu solowego. Jej długie i aktywne życie podzieliła historia. Urodzona na Litwie, w Nalibokach w woj. nowogródzkim (30 sierpnia 1919) i znana tam jako Jadvyga Petraškevičiūtė, do Polski przyjechała w 1959 roku.

W Związku Radzieckim, po ukończeniu w 1947 roku Konserwatorium Wileńskiego była solistką Litewskiego Teatru Opery i Baletu, występowała gościnnie m.in. na scenie Teatru Bolszoj w Moskwie i Teatru Maryjskiego Petersburgu (wówczas Leningradzie). Po przyjeździe do Polski została solistką Opery Łódzkiej, od 1967 roku Teatru Wielkiego oraz teatrów operowych w Warszawie i Bytomiu. Mocny i piękny w barwie głos prof. Pietraszkiewicz a także ogromny temperament sceniczny publiczność podziwiała w wielu wcieleniach artystki. W pamięć najsilniej chyba zapadły: Tatiana w Eugeniuszu Onieginie, Liza w Damie pikowej Maria w Mazepie Piotra Czajkowskiego, Ksenia w Borysie Godunowie Modesta Musorgskiego, Jarosławna w Kniaziu Igorze Aleksandra Borodina, tytułowa Aida, Amelia w Balu maskowym, Leonora w Mocy przeznaczenia Giuseppe Verdiego, tytułowe: Tosca i Dziewczyna z Zachodu oraz Mimi w Cyganerii Giacoma Pucciniego, Santuzza w Rycerskości wieśniaczej Pietra Mascaganiego, Carmen w operze Georgesa Bizeta czy narodowe bohaterki oper Stanisława Moniuszki: Halka, Hrabina, Hanna w Strasznym dworze. Na początku lat 60. artystka rozpoczęła pracę pedagogiczną, którą kontynuowała ponad 40 lat. W tym czasie w łódzkiej PWSM, a później Akademii Muzycznej, wykształciła kilka pokoleń śpiewaków. Jej uczniami i uczennicami byli m.in. tak wybitni artyści jak Joanna Woś, Anna Walczak, Agnieszka Makówka.

Za wybitne osiągnięcia artystyczne w byłym ZSRR otrzymała Nagrodę Państwową, Order Lenina oraz miano Zasłużonej Artystki Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

W Polsce została dwukrotną laureatką nagrody Ministra Kultury i Sztuki, odznaczona była m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Dodaj komentarz