• 2013-05-23

Projekt P w Operze Narodowej

23 maja w Operze Narodowej w Warszawie swoją premierę będzie miał Projekt P, który przygotowali Michał Zadara i Jagoda Szmytka.

„Projekt P”, Teatr Wielki Opera Narodowa (źródło: materiały prasowe)

„Projekt P”, Teatr Wielki Opera Narodowa (źródło: materiały prasowe)

Muzycy nie są przejrzystym przewodnikiem myśli kompozytora do ucha słuchacza, tylko składają się z mięśni i kości. Opera nie jest przejrzystą instytucją, która serwuje widzom takie dzieła, jakie napiszą kompozytorzy, zainscenizują reżyserzy i zadyrygują dyrygenci. Jagoda Szmytka i Michał Zadara zmieniają operę i zabierają widzów w podróż po anatomii dźwięku, anatomii ciała i anatomii opery.

Transcryptum jest obiektem, wydarzeniem lub operacją artystyczną, procedurą, która zawiera w sobie zapis traumy wraz ze wszystkimi śladami, które do niej prowadzą. Trauma, która jest tematem przewodnim projektu Wojtka Blecharza, może być interpretowana jako swojego rodzaju przestrzeń, izolująca i paraliżująca częściowo pamięć. Trauma wytwarza sekretne miejsce w świadomości: kryptę, która izoluje bohaterkę opery od poznania bezwzględnej prawdy o sobie samej.

Specjalnie dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej powstają dzieła współczesnych polskich kompozytorów. W minionym sezonie w koprodukcji Teatru Wielkiego z Narodowym powstała dramatoopera Agaty Zubel Oresteja. W sezonie 2012/2013 usłyszymy Qudsję Zaher, dzieło mistrza muzyki współczesnej Pawła Szymańskiego oraz w ramach Projektu ’P’ utwory operowych debiutantów: dla głosów i rąk Jagody Szmytki i Transcryptum Wojtka Blecharza. Napisanej przez Eugeniusza Knapika opery Moby Dick możemy spodziewać się w kolejnych sezonach.

PROJEKT P
Jagoda Szmytka i Wojtek Blecharz
Sala im. Młynarskiego i inne przestrzenie
Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie
Premiera: 23 maja 2013 r.

Dodaj komentarz