• 2013-05-23

Mrożek w szczecińskim współczesnym

24 maja w Teatrze Współczesnym w Szczecinie odbędzie się premiera sztuki Piękny widok, której autorem jest Sławomir Mrożek.

„Piękny Widok” w szczecińskim Teatrze Współczesnym (materiały prasowe)

„Piękny Widok” w szczecińskim Teatrze Współczesnym (materiały prasowe)

Gorące, śródziemnomorskie lato. On i Ona spędzają wakacje w kurorcie mieszczącym się w dawnym klasztorze. Choć nie wszystko przebiega zgodnie  z planem, wszelkie niedogodności zamożni turyści traktują jako część egzotycznej przygody. Uwodząc i prowokując się nawzajem nie podejrzewają, że pozornie sielskie wakacje staną się dla nich prawdziwym wyzwaniem.

Jedna z najnowszych sztuk Sławomira Mrożka miała swoją prapremierę w Teatrze Telewizji w roku 2000. Reżyserował Janusz Kijowski, a główne role zagrali Krystyna Janda, Janusz Gajos i Krzysztof Wakuliński. Szczecińska premierę przygotowuje Bogdan Ciosek – w jego dorobku reżyserskim bardzo ważne miejsce zajmuje twórczość Sławomira Mrożka, z którą spotykał się wielokrotnie, realizując m.in. Rzeźnię i „Pieszo. Piękny widok w Teatrze Współczesnym w Szczecinie będzie pierwszym wystawieniem tekstu na deskach teatru dramatycznego.

Bogdan Ciosek to absolwent PWST w Krakowie, Wydziału Reżyserii Dramatu; studiował również teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jeszcze w czasie studiów pisał scenariusze, grał i reżyserował w teatrach studenckich. Związany etatowo z teatrami Nowej Huty, Częstochowy i Rzeszowa, współpracował ze scenami Krakowa, Szczecina, Zabrza, Częstochowy, Sosnowca, Gdańska, Lublina, Katowic, Iwanofrankowska oraz Chorzowa. Ma w dorobku pół setki przedstawień – głównie klasyki oraz klasyki współczesności, a także wiele działań pozareżyserskich, np. organizację I Festiwalu Młodych reżyserów w Rzeszowie (1987), organizację dziesięciu edycji Rzeszowskich Spotkań Teatralnych oraz sześciu edycji Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych. Jest twórcą formuły i organizatorem pięciu edycji Rzeszowskich Spotkań Plenerowych, inicjatorem Galerii Foyer i wielu w niej wystaw i cyklicznych festiwali plastycznych (Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego, Międzynarodowe Biennale Grafiki Komputerowej, ).

Sławomir Mrożek, Piękny Widok
Teatr Współczesny w Szczecinie
Premiera: 24 maja 2013 r.

Dodaj komentarz