• 2013-05-23

Kraul na początku czerwca w kinach

7 czerwca odbędzie się polska premiera reżyserskiego debiutu Hervè Lasgouttes’a pt. Kraul.

Kadr z filmu „Kraul” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Kraul” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Co to znaczy dorastać wśród surowej przyrody, podskórnie czując skrytą wrogość innych członków społeczności? I co to znaczy kochać, gdy wszystkie okoliczności wydają się przemawiać przeciwko tobie? Dlaczego znalezienie własnej drogi jest tak trudne? Kraul Hervé Lasgouttes’a daje jedną z możliwych odpowiedzi na te pytania, skupiając się na postaci młodego Martina.

Martin jest niebieskim ptakiem, który dryfuje po życiu, unikając jakiegokolwiek zaangażowania i zobowiązań. Jest rybakiem, ale nie ma stałego zatrudnienia. Utrzymuje się z prac dorywczych i drobnych kradzieży. Mieszka z owdowiałym ojcem w starym domu w prowincjonalnym nadmorskim miasteczku w Bretanii, zagubionym wśród wydm i wystawionym na działanie kapryśnej pogody. Pewnego dnia w życiu Martina pojawia się Gwen. Tajemnicza i bardzo niezależna młoda kobieta pracuje w przetwórni ryb, ale najbardziej kręci ją pływanie – codziennie z pasją trenuje, wypływając daleko w morze, niezależnie od pogody. Marzy o tym, by wyjechać do Meksyku na prestiżowe zawody. Życie tych dwojga zmienia się, kiedy ona zachodzi w ciążę, a on niespodziewanie zostaje oskarżony o morderstwo… Równolegle do romansu Martina i Gwen rozgrywa się historia Corinne, starszej siostry Martina i jej męża, Jeana, którzy również spodziewają się dziecka…

Debiutujący reżyser Hervé Lasgouttes w sposób niezwykle trafny opowiada ocodzienności ludzi, którzy są ofiarami trudnej sytuacji gospodarczej, surowego otoczenia, w jakim dorastali i własnych ograniczeń emocjonalnych. Lasgouttes wciąga widza w świat swoich bohaterów i opiera się pokusie moralizowania. Bardzo klimatyczny i pięknie zobrazowany Kraul zdobył na 69. MFF w Wenecji Nagrodę Specjalną – Europa Cinemas Label – dla najlepszego filmu europejskiego w sekcji Venice Days.

Kraul
Reżyseria: Hervè Lasgouttes
Produkcja: Francja 2012
Obsada: Swann Arlaud, Anne Marivin, Nina Meurisse
Dystrybutor: Vivarto
W kinach od 7 czerwca 2013 roku

Dodaj komentarz