• 2013-05-22

Krzysztof Rekowski rusza z Glanami na glanc w Białymstoku

25 maja w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera spektaklu Glany na glanc Davida Gowa, w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. To opowieść o Mike’u – siedzącym w areszcie skinheadzie.

Spektakl „Glany na glanc”, Teatr Dramatyczny w Białymstoku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl „Glany na glanc”, Teatr Dramatyczny w Białymstoku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Glany na glanc to sztuka o spotkaniu dwóch osób, reprezentujących skrajnie różne postawy: skinheada, który zamordował Hindusa, z liberalnym Żydem, który ma być jego adwokatem. Nic nie wskazuje, by jakakolwiek współpraca była możliwa. A jednak prawnik podejmuje mozolną próbę dotarcia do mentalności swego klienta.

Ten tekst, którego premiera miała miejsce piętnaście lat temu w Kanadzie, dotyka problemów niestety aktualnych w Polsce. Przypadki nacjonalizmu, rasizmu i szczególnej agresji zdarzają się i u nas. Nawet jeśli takie postawy reprezentuje nikły procent społeczeństwa, pozostali nie mogą pozostawać obojętni, udawać, że nic się nie dzieje.

Mówi Krzysztof Rekowski, reżyser spektaklu.

Zdaniem reżysera, sztuka ta nie jest tylko prostym potępieniem postawy młodego neonazisty, ale stawia też pytania o możliwość zmiany własnej postawy. O szczerość tej przemiany. O środki, jakich wolno używać, chcąc dotrzeć do czyjejś osobowości.

Jak podkreśla Agnieszka Korytkowska-Mazur, Teatr Dramatyczny w swoich spektaklach szuka diagnozy współcześnie nurtujących nas problemów, które nierzadko bolą i bywają niewygodne. W takiej właśnie atmosferze odbywały się poszukiwania tematu spektaklu Krzysztofa Rekowskiego.

Przy okazji premiery Glanów na glanc, Teatr podjął współpracę z klubem sportowym Jagiellonia Białystok, aby razem zaprotestować przeciwko rasistowskim zachowaniom. Wspólnymi siłami organizatorzy chcą zachęcić do przyjścia do Teatru, skłonić do refleksji nad różnorodnością kulturową, religijną, narodową. Dotrzeć do ludzi, którzy są narażeni na wpływ rasistowskich ideologii. Przedstawiciele Jagielloni Białystok chcą dotrzeć z informacją o spektaklu do ludzi, którzy na co dzień nie chodzą do Teatru. Jest to też dla nich okazja do powiedzenia stanowczego NIE! wobec zachowaniom i postawom nietolerancji.

Przekład: Hanna Szczerkowska
Reżyseria: Krzysztof Rekowski
Scenografia: Maciej Chojnacki
Kompozytor: Marcin Mirowski
Wizualizacje: Emilia Sadowska
Dramaturg: Dana Łukasińska
Inspicjent: Jerzy Taborski

Obsada: Piotr Półtorak – Danny Dunkelman (adwokat, Żyd), Mateusz Witczuk – Mike Downey (skinhead)

David Gow, Glany na Glanc/Cherry Docs
Premiera: 25, 26 maja 2013 roku, godz. 19.00, Scena mała
Czas trwania spektaklu: ok. 80 min.
Spektakl przedpremierowy: 24 maja 2013 roku, godz. 19.00
Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

1 komentarz do artykułu “Krzysztof Rekowski rusza z Glanami na glanc w Białymstoku”

  1. nacjonalista

    Przypadki nacjonalizmu?… a co jest złego w nacjonalizmie?

Dodaj komentarz