• 2013-05-22

Jan Sawka odkrywany na nowo w MNK

Od 25 maja w Gmachu Głównym Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Jan Sawka. 1946–2012.

Jan Sawka (1946-2012); Sztandar z cyklu „Sfera”, 1990, akryl na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Sawka (1946-2012); Sztandar z cyklu „Sfera”, 1990, akryl na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Narodowe w Krakowie pragnie przypomnieć twórczość Jana Sawki. Artysta obdarzony był wielkim temperamentem artystycznym. Projektował plakaty, książki, scenografie, okładki płyt. Malował obrazy. Tworzył grafikę artystyczną. Był architektem. Projektował pokazy multimedialne swoich kompozycji. Urodzony w Zabrzu, studiował architekturę w Politechnice Wrocławskiej, a potem malarstwo i grafikę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Pierwsze plakaty dla zespołów jazzowych projektował jeszcze jako student. Razem z Janem Jaromirem Aleksiunem, Eugeniuszem Getem Stankiewiczem i Jerzym Czerniawskim stworzyli tzw. Wrocławską Czwórkę.

W 1970 roku Sawka zamieszkał w Krakowie i związał się z Teatrem STU. Nawiązał znajomość z młodymi krakowskimi poetami – Ryszardem Krynickim, Edwardem Stachurą, Wiesławem Dymnym i Leszkiem Aleksandrem Moczulskim – ilustrował liczne tomiki ich poezji. W 1972 roku artysta przeprowadził się do Warszawy, gdzie odpowiadał za graficzny wizerunek klubu Stodoła. Rok później związał się z Festiwalem Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu, w ramach którego tworzył scenografie i organizował happeningi. (…)

Równolegle uprawiał grafikę warsztatową i malarstwo. Dwadzieścia pięć akwafort złożyło się na książkę A Book of Fiction (1986), która został wybrana książką roku przez redakcję New York Timesa i nagrodzona na Targach Książki we Frankfurcie. Malarstwo pokazywał regularnie w wielu muzeach i w galeriach, między innymi nowojorskich i kalifornijskich (jego obrazy i rzeźby reprezentowane są przez prestiżowe ACA Galleries w Nowym Jorku). W 2010 roku artysta przedstawił w Międzynarodowym Centrum Plakatu w Nowym Jorku The Peace Monument (Pomnik Pokoju), wyróżniony rok później przez Instytut Amerykańskich Architektów tytułem Excellence in Architecture w kategorii projektów niezrealizowanych.  Ostatnio Jan Sawka pracował nad projektem multimedialnym The Voyage (Podróż).

Muzeum Narodowe w Krakowie pragnie zaprezentować dzieła Jana Sawki pochodzące z kolekcji MNK i będące darem autora dla muzeum. Jest to przede wszystkim cykl dwunastu sztandarów zatytułowany Sfera (1981–1991). Był on pokazany w 1991 roku na wystawie prac Jana Sawki Powroty w Arsenale w Muzeum Czartoryskich, wówczas oddziale MNK. Kolejny cykl to trzydzieści sześć grafik zatytułowanych Postcards (Pocztówki) (1987–1988), który może być pojmowany jako przestroga przed trywializacją i banalizacją naszych wspomnień. Ważne dla twórczości Sawki, ale również dla historii polskiego plakatu, są też dwie prezentowane prace: Exodus i Stu Theatre – gęste od metafor i doskonałe w formie artystycznej plakaty teatralne.

Oprac. Magdalena Czubińska, kuratorka wystawy

Jan Sawka. 1946–2012
Wystawę można oglądać od 25 maja do 1 września 2013 roku
Muzeum Narodowe
al. 3 Maja 1
Kraków

Dodaj komentarz