• 2013-05-22

Cicha & Spółka zwycięzcami Nowej Tradycji

Zespół Cicha & Spółka został laureatem Grand Prix XVI Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja. Karolina Cicha otrzymała ponadto Nagrodę Indywidualną im. Czesława Niemena za osobowość i ekspresję sceniczną.

Koncert "Wieloma językami" (źródło: mat. prasowe)

Koncert "Wieloma językami" (źródło: mat. prasowe)

Po raz pierwszy w historii festiwalu jeden zespół otrzymał wszystkie najważniejsze nagrody. W konkursie Polskiego Radia wzięło udział 14 artystów. Jury w składzie: przewodniczący Olo Walicki, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Maria Baliszewska, Jakub Borysiak, Tomasz Janas i Krzysztof Trebunia-Tutka jednogłośnie zwycięzcą festiwalu ogłosiło Karolinę Cichą z zespołem. Nagrodę Grand Prix w wysokości 15 tys. zł i została ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Karolina Cicha zdobyła również Nagrodę Indywidualną im. Czesława Niemena za osobowość i ekspresję sceniczną, którą wręczyła sama Małgorzata Niemen. Natomiast Bart Pałyga został wyróżniony nagrodą specjalną Złote Gęśle. Artyści na koniec koncertu w podziękowaniu ze specjalną dedykacją dla pani Małgorzaty Niemen zagrali Sen o Warszawie. Podczas Nowej Tradycji rozdawana jest także Nagroda Publiczności Burza Braw, która także powędrowała do gwiazdy wieczoru czyli zespołu Cicha & Spółka.

Na zwycięski projekt Wieloma językami formacji Karolina Cicha & Spółka składają się piosenki w językach: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz, po polsku, tatarsku i w esperanto. Obok nowoczesnych samplerów i looperów brzmią etniczne instrumenty, takie jak morinhuur, dotar, drumla, duduk, akordeon, fujarka, mandola. Pojawia się też archaiczny śpiew alikwotowy. Wieloma językami czerpie ze skal muzyki tradycyjnej, jednak nie jest archiwalną składanką, lecz spójną całością mówiącą nowoczesnym językiem muzycznym. Ten język zbudowany jest na oryginalnym stylu dwóch osobowości: Karoliny Cichej i Barta Pałygi – ich charyzmie i doświadczeniu w ekspresji muzycznej, zdobytych w przedsięwzięciach związanych z muzyką etniczną, archaiczną i rockową. Koncert nawiązywał do tradycji Podlaskiego – regionu , z którego pochodzi Cicha. Podlaskie – pogranicze Wschodu i Zachodu, jeden z najbardziej zróżnicowanych regionów w Polsce pod względem kulturowym i etnicznym. Płyta z materiałem Wieloma językami ukaże się już jesienią 2013 roku. W skład zespołu Karolina Cicha & Spółka wchodzi Karolina Cicha -wokal, akordeon, sampler, Bart Pałyga -morinhuur, drumla, wiolonczela elektryczna, śpiew gardłowy, Mateusz Szemraj – lutnia arabska, cymbały, dotar oraz Marta Sołek – fidel płocka, gadułka.

Nowa Tradycja - to Festiwal Folkowy Polskiego Radia i jeden z najważniejszych polskich festiwali prezentujących muzykę folkową. Organizowany jest od 1998 roku przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

Karolina Cicha – wokalistka, kompozytorka, aktorka, multiinstrumentalistka. W latach 2005-2009 związana była z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice, jako odtwórczyni tytułowych ról w spektaklach Elekra i Ifigenia w A… Zadebiutowała płytowo albumem Gajcy! wydanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W roku 2010 nagrała płytę www.wawa.2010.pl także wydaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego z własnymi aranżacjami piosenek o Warszawie (na płycie wystąpili m.in. Czesław Śpiewa,  Mamadou Diouf, Titus, T. Budzyński, T. Tymański). W tym samym roku pojawił się krążek Do ludożerców z muzyką do tekstów Tadeusza Różewicza. Ostatnio wydała autorski album Miękkie maszyny. Jest zdobywczynią wielu prestiżowych nagród. Koncertuje w kraju i za granicą. Gości z koncertami zarówno na międzynarodowych festiwalach muzycznych (Heineken Oper’er Festival w Gdyni) jak i teatralnych (m.in. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu).

Bart Pałyga – wiolonczelista, multiinstrumentalista, improwizator. Specjalizuje się w grze na kilkunastu instrumentach smyczkowych i etnicznych z całego świata. Prekursor użycia technik śpiewu alikwotowego w muzyce współczesnej, folkowej i rozrywkowej w Polsce. Współtworzy zespoły: Laterna, Masala, Village Kollektiv, Arcus Poloniae, Zespół Polski, Yerba Mater. Współpracuje m.in z Michałem Rudasiem, Gadającą Tykwą, Mosaic, Etnofoniami Kurpiowskimi, nagrywał muzykę filmową i teatralną m.in z K. Dębskim, A. Łazarkiewiczem.

Nowa Tradycja - Festiwal Folkowy Polskiego Radia
Od 16 do 19 maja 2013 roku
Warszawa

Dodaj komentarz