• 2013-05-22

Christian Hutzinger w podziemiach Zachęty

Od 18 maja w podziemiach Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie można oglądać instalację W/W, której autorem jest Christian Hutzinger.

Zaproszenie na wystawę Christiana Hutzingera pt. „W/W”, podziemia Zachęty w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zaproszenie na wystawę Christiana Hutzingera pt. „W/W”, podziemia Zachęty w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

W/W to tytuł malarsko-architektonicznej instalacji Christiana Hutzingera, za sprawą której artysta zaanektuje fragment nowego wejścia do galerii. W niewykorzystywanej dotąd przestrzeni podziemi Zachęty, umieści charakterystyczne dla swojej twórczości elementy: literę, figurę geometryczną, kolor. Grają one z niewygodną wystawienniczo architekturą niszy i podkreślają jej funkcję wejścia/wyjścia lub wstępu do tego, co czeka wewnątrz. Litera W to, wywołujący różne skojarzenia znak, którym artysta żongluje i bawi się na każdej dostępnej płaszczyźnie.

Prace Christiana Hutzingera istnieją w nieoczekiwanych warunkach i okolicznościach. Ich specyfiką jest to, że wypełniając miejsce — paradoksalnie — w ogóle go nie zajmują. Ponadto, zajmując przestrzeń i angażując ją, tworzą ją od nowa. Jest to sztuka, w której sformułowanie bez ograniczeń ma wielorakie — dosłowne i metaforyczne — znaczenie. Hutzingera można uznać za abstrakcjonistę i instalatora. Może być też malarzem architektury i malarzem w architekturze — symbolistą i dekoratorem współczesności. Jego realizacje zawsze jednak wyraźnie zaznaczają swoją obecność: dominują, stygmatyzują miejsce i są obietnicą potencjału.

Twórczość Christiana Hutzingera (ur. 1966, mieszka i pracuje w Wiedniu) była wielokrotnie pokazywana nie tylko w ważnych instytucjach wystawienniczych Austrii, ale też w Japonii, Chinach, Czechach, Indiach, Belgii. W Polsce artysta brał udział w wystawie: Abstrakcja stosowana w galerii Austriackiego Forum Kultury w Warszawie w styczniu 2013 roku. Zaprojektowana dla Zachęty instalacja site-specific, inauguruje nową przestrzeń w podziemiach galerii.

Kurator: Jacek Malinowski
Współpraca ze strony Zachęty: Julia Leopold

Christian Hutzinger, W/W
Wernisaż: 18 maja 2013 roku, godz. 19.00
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, podziemia
Pl. Małachowskiego 3
Warszawa

Dodaj komentarz