Animal Planet, czyli świat zwierząt w Galerii Arsenał

Od 31 maja w Galerii Arsenał w Białymstoku będzie można oglądać wystawę pt. Animal Planet będącą ekspozycją dzieł z kolekcji Galerii Arsenał oraz Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Autor: Grzegorz Dąbrowski, praca do „Animal Planet” – wystawy dzieł z kolekcji Galerii Arsenał oraz Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Grzegorz Dąbrowski, praca do „Animal Planet” – wystawy dzieł z kolekcji Galerii Arsenał oraz Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Animal Planet to jedna z kolejnych propozycji zaprezentowania kolekcji dzieł sztuki Galerii Arsenał i Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, która utwierdza w przekonaniu o elastyczności tworzenia konkretnych, zgoła odmiennych od siebie narracji z dzieł, które posiadają własną, autonomiczną mitologię. (…)

Tytuł nawiązuje do telewizyjnego programu dokumentalnego o tematyce przyrodniczej, którego głównymi bohaterami są zwierzęta, a całość ujęta jest w konwencji popularnonaukowego cyklu edukacyjnego. Nie inaczej jest w przypadku prezentowanej w elektrowni ekspozycji, w której wybrane z kolekcji prace obejmują swoją tematyką sposób funkcjonowania i prezentowania wizerunku zwierząt w sztuce współczesnej. Z punktu widzenia historii sztuki, tego typu przedstawienia malarskie, jak i rzeźbiarskie sięgają głęboko w tradycję twórczości artystycznej. Pierwotnymi wizerunkami figuratywnymi jakie powstały ludzką ręką były obrazy zwierząt malowane w jaskiniach Altamiry i Lascaux. Wizerunki bardzo często zabarwione poetyką mitologiczną i religijną, stanowiące metafory i alegorie cnót, zasad moralnych etc. odnaleźć możemy w kulturach wschodu jak i kolebce cywilizacji zachodnioeuropejskiej. (…)

Cel ekspozycji nie ogranicza się do zaprezentowania kolekcji i objęcia jej erudycyjnym opisem interpretacyjnym. Jest to wystawa, która ma przybliżyć nie tylko tematykę prezentowania wizerunku zwierząt w sztuce nowoczesne, ile pozwolić odbiorcy na ingerencję w świat sztuki. Animal Planet jest sposobem zaprezentowania kolekcji z czynnym udziałem ze strony odbiorców. Odwiedzający wystawę, mogą uzupełniać prezentowane w przestrzeni elektrowni dzieła o własne fotografie, rysunki, których bohaterami są domowi pupile. Chodzi więc o stworzenie interaktywnej na swój sposób przestrzeni w której na tworzące się dzieło, w postaci wystawy samej w sobie, składać się będą nie tylko prace z kolekcji, ale również aktywny udział odbiorców.

Sebastian Kochaniec

Kurator: Monika Szewczyk
Artyści: B. Burska, D. Nieznalska, A. Markul, J. Bąkowski, P. Kurka, J. Cernicky, Z. Oksiuta, D. Lejman, G. Dąbrowski, B. Bańda, R. Maciejuk, M. Gomulicki, I. Gustowska, M. Maciejowski, M. Wasilewski, P. Lutyński, I. Tarasewicz, J. Robakowski, A.Tarasiuk, C. Bodzianowski

Animal Planet
Wernisaż: 3 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Od 31 maja do 4 lipca 2013 roku
Galeria Arsenał elektrownia
ul. Elektryczna 13 (wejście od ulicy Świętojańskiej)
Białystok

Dodaj komentarz