• 2013-05-21

Wojtek Smarzowski – Pod Mocnym Aniołem

14 maja w hotelu Crown Piast w Krakowie odbyła się konferencja prasowa z okazji zakończenia zdjęć do filmu Wojtka Smarzowskiego Pod Mocnym Aniołem.

Konferencja prasowa, fot. Jacek Drygała (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Konferencja prasowa, fot. Jacek Drygała (źródło; mateKonferencja prasowa, fot. Jacek Drygała (źródło: materiały prasowe dystrybutora)riały prasowe dystrybutora)

Najnowszy obraz reżysera Drogówki, Róży i Wesela, oparty na znakomitej powieści Jerzego Pilcha, to wstrząsająca, choć nie pozbawiona humoru, opowieść o nałogu i próbach wydobycia się z niego – i o miłości, która wszystko ocala.

W tym filmie alkoholizm ma bardzo wiele odcieni. Chodzi zarówno o konkretne picie wódki, jak i te małe ilości przyjmowane codziennie. Wydaje mi się, że każdy widz znajdzie tu coś dla siebie

– żartował na konferencji reżyser, Wojtek Smarzowski

Poza Smarzowskim i Więckiewiczem w konferencji wzięli udział aktorzy: Julia Kijowska, Iza Kuna, Iwona Wszołkówna, Iwona Bielska, Kinga Preis, Robert Wabich, Marian Dziedziel, Andrzej Grabowski, producent Jacek Rzehak, koproducenci, a także autor zdjęć Tomasz Madejski, scenograf Jagna Janicka, twórca kostiumów Katarzyna Lewińska, autorka charakteryzacji Ewa Drobiec oraz operator dźwięku Jacek Hamela. Imprezę poprowadził Tomasz Raczek.

Jerzy (Robert Więckiewicz) jest pisarzem i nałogowym alkoholikiem. Widz poznaje go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia Jerzy idzie prosto do baru Pod Mocnym Aniołem, gdzie zaczyna picie. Potem kupuje alkohol w nocnym, wraca do swojego mieszkania i pije dalej. Bez końca.

Trafia na oddział intensywnej terapii i po raz kolejny zostaje skierowany na kilkudniowy odwyk, gdzie spotyka doktora Granadę (Andrzej Grabowski), personel (m.in. Iza Kuna, Robert Wabich) i innych pacjentów (Jacek Braciak, Kinga Preis, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Lech Dyblik, Iwona Wszołkówna, Iwona Bielska, Krzysztof Kiersznowski), którzy tworzą barwną galerię postaci. Jedną z metod leczenia jest czytanie spisanych wcześniej opowieści, z czasów kiedy się piło. Swoje historie, zabawne i niekiedy wstrząsające, opowiedzą: reżyser, kierowca TIR-a, inżynier, farmaceutka, robotnik, fryzjerka i inni.

Pod Mocnym Aniołem to opowieść o powolnym upadku człowieka spętanego nałogiem, niełatwej, momentami tragicznej walce o przetrwanie, zwątpieniu, nadziei, kolejnym upadku, wielkiej determinacji, aż po światełko w tunelu w postaci odwzajemnionej miłości do kobiety, która jest ostatnią szansą na powrót do normalności i wyzwolenie się z potwornej choroby.

Film Pod Mocnym Aniołem wejdzie na ekrany kin na początku 2014 roku
Jego dystrybutorem i koproducentem jest firma Kino Świat

1 komentarz do artykułu “Wojtek Smarzowski – Pod Mocnym Aniołem”

  1. Zofia

    Mieszkam w Sopocie.Bedac na spotkaniu z Pania Kinga Preis 02.06.2013 “Dwa Teatry”-opowiadala o roli w nowym filmie Pana Wojtka Smarzowskiego pt.”Pod mocnym aniolem”.Napisalam list-”List do Ciebie Panie”,ktory jest adekwatny do fabuly filmu.List “mowi”o poczadku i koncu alkoholika,o rodzinie,milosci i szczesciu kiedy traci sie to wszystko wpadajac w chorobe.Jesli Pan Wojtek jest zainteresowany prosze o wiadomosc(zawarta tresc “listu’moze byc prologiem lub epilogiem filmu)Prosze o odpowiedz.Pozdrawiam z Sopotu Zofia tel.783273527

Dodaj komentarz