• 2013-05-21

Piotr Dumała w Galerii Entropia

24 maja o godz. 18.00 w Galerii Entropia we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z Piotrem Dumałą, jednym z najwybitniejszych polskich twórców filmowych.

Kadr z filmu „Zbrodnia i kara” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Zbrodnia i kara” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Dumała (ur. w 1956 r.) – jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców animacji. Malarz, rysownik, autor surrealistycznych opowiadań. Jego najgłośniejsze, nagradzane filmy to: Łagodna (1985), Nerwowe życie kosmosu (1986), Ściany (1987), Wolność nogi (1988), Franz Kafka (1991), Zbrodnia i kara (2000) oraz Las (2009) – pierwszy film fabularny Dumały, łączący żywych aktorów z animacją. Laureat wielu nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach filmu animowanego (m.in. w Warnie, Mannheim, Oberhausen, Ottawie, Zagrzebiu i Krakowie). Wykładowca PWSFTiT w Łodzi.

Publiczność Galerii Entropia miała już dwa razy okazję bezpośredniego kontaktu z twórczością tego wszechstronnego autora – jako reżysera i scenografa filmów animowanych, jako grafika i rysownika podczas dwóch prezentacji i wystaw (2002, 2005) oraz jako twórcy oryginalnej techniki animacji rysunku rytowanego na płytach gipsowych podczas spotkania warsztatowego (2002). Prócz wielu filmów animowanych, które przyniosły mu światową sławę, Piotr Dumała jest także autorem teledysków, czołówek filmowych, plakatów, instalacji w przestrzeni publicznej, a także autorem zbioru surrealistycznych opowiadań (Gra w żyletki). W artystycznej biografii ma również dwa epizody aktorskie (rola księdza w filme Pańcia I. Siekierzyńskiej, postać Ro w ostatnim filmie J. Lenicy Wyspa Ro).

Tym razem podczas spotkania w Galerii Entropia publiczność zetknie się z nowym obliczem twórczości tego autora, który po swoim fabularnym debiucie (Las, 2009) nie tyle odszedł od animacji, co wszedł z animacją do akcji, by zespolić obie drogi ekspresji filmowej w osobisty charakter pisma.

Okładka książki „Dumała” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Okładka książki „Dumała” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niezwykły album książkowy Dumała, który ukazał się w zeszłym roku nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria, jest sugestywnym wyrazem tego osobistego charakteru pisma. Książka-autoportret składa się z dwóch opowieści – czysto obrazowej, która niczym film niemy obywa się bez słów oraz opowieści tekstowo-obrazowej zawierającej rozmowę z reżyserem, w której opowiada o swoim życiu i rozumieniu sztuki, różnorodne teksty – dziecięce i młodzieńcze próby literackie, wykładnię swoistej teorii filmu, pełne zachwytu opinie o reżyserze oraz druzgoczące wpisy na forach dyskusyjnych, bibliografię tekstów poświęconych jego twórczości, kompletną filmografię i na koniec wspaniale zakomponowany spis ilustracji, wzbogacony barwnymi komentarzami autora. W tej części teksty przenikają się z bogactwem ilustracji: rysunków dziecięcych autora, storyboardów, szkiców, fotosów filmowych, a także komiksów. Ta pierwsza, niema opowieść dzięki starym fotografiom cofa nas w czasie ku rodzinnej genealogii, a poprzez połączenie dawnych klisz z późniejszymi rysunkami i szkicami do filmów stanowi obraz osobistej archeologii pamięci i kina w jednym.

Piotr Dumała zaprezentuje także nową wersję animowanej Zbrodni i kary wg F. Dostojewskiego.To jeszcze jeden moment podczas tego spotkania, kiedy można zbliżyć się do procesu twórczego i zarazem procesu przemiany twórcy poszukującego osobistego charakteru pisma. Zbrodnia i kara (2000) uznana przez autora zbyt obliczalną i linearną historię, została przezeń totalnie przemontowana do nowej muzyki, VIII kwartetu Szostakowicza (autor wstępnie myślał o Metallice). “Byłem niezadowolony z filmu, bo chciałem zrobić coś szalonego, pojechanego, ale się nie odważyłem. Jako animator byłem wtedy w najwyższej formie, ale nie wykorzystałem jej – miałem ferrari i pojechałem nim po zakupy do najbliższego spożywczaka.”

Piotr Dumała – spotkanie autorskie 
24 maja 2013 r. godz. 18.00
Galeria Entropia
Wrocław

Dodaj komentarz