• 2013-05-21

Krystian Truth Czaplicki i Edyta Jezierska z prędkością 60GB/s

Od 28 maja w Galerii Entropia we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę prac Krystiana Truth Czaplickiego i Edyty Jezierskiej pt. 60 GB/s.

Prace z wystawy Krystiana Truth Czaplickiego i Edyty Jezierskiej w Galerii Entropia we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace z wystawy Krystiana Truth Czaplickiego i Edyty Jezierskiej w Galerii Entropia we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

S czyli sekunda, od przysłowiowej sekundy, która wystarczy by wszystko co widzimy w naszym życiu nagle uległo całkowitej zmianie. Wystawa s składa się z obrazów przedstawiających trudne do określenia, delikatne i rozmyte organiczne kształty i plamy. Prace powstały pod wpływem impulsu spowodowanego obejrzeniem dokumentu BBC na temat młodych osób, które uległy wypadkowi i aktualnie leżą nieprzytomne w szpitalu. Najtrudniejszymi pytaniami pojawiającymi się w takich sytuacjach są pytania: czy te osoby nas słyszą? co aktualnie dzieje się w ich głowach? jakie obrazy się w nich pojawiają ?

60 GB. Obrazy są formami. Pojawia się zatem pytanie o pojemność formy. Co decyduje o ponadczasowości dzieła? Czym są mody w sztuce? Materialność dzieła, jego namacalność a nieuchwytność i efemeryczność. Oryginalność, świeżość a wtórność i zastój. Nowe technologie a postęp sztuki.

Tytuł wystawy duetu Krystian Truth Czaplicki / Edyta Jezierska zdaje się odnosić do imponującej szybkości transferu danych. Tymczasem ukośnik nie tylko przełamuje pojemność przez jednostkę czasu ale stanowi też przekątną w przestrzeni wspólnej wystawy. Dziełem Trutha jest 60 GB, a dziełem Edyty s. Edyta właśnie debiutuje, Truth po raz kolejny zostaje wyrzucony przez pętlę czasową na brzeg Entropii z kolejną świeżą formą.

S to sekunda, w której transfer został przerwany, a sama pojemność paradoksalnie postawiona w centrum zainteresowania. Człowiek w stanie śpiączki staje się nieprzeniknioną formą. Być może nie tylko dla świata ale i dla siebie staje się zagadką, nieokreślonością. Nie wiadomo. Brak danych. No transfer. Ten liminalny stan egzystencji uśpionej, abstrakcyjnej, nieuzewnętrznionej pojawia się na obrazach sztalugowych Edyty. S przemawia białą plamą i majakami kształtów na granicy przedstawienia, a nawet widzialności. Obraz ześlizguje się w głąb domniemanej pojemności cudzej głowy, aż poza sferę siatkówkową.

60 GB to miniaturowy pojemnik pamięci, podłużny biały obiekt, rzecz w naszych czasach zwyczajna, przedmiot codziennego użytku, krótko mówiąc ready-made zostaje przez artystę wmontowany w trójwymiarowy obraz składający się z kilku warstw białej płyty. Jakkolwiek wyeksponowany dla spojrzenia, jednocześnie może pozostać doskonale ukryty i zinterpretowany jako jeszcze jeden prostopadłościenny element kompozycji. Pamięć przenośna w stanie unieruchomienia, niedostępna. Czysta forma pojemności. Dodatkowy element. Zagadka. Brak danych. No transfer.

Alicja Jodko

Krystian Truth Czaplicki ur. w 1984 roku, absolwent Katedry Wzornictwa wrocławskiej ASP. Jeden z bardziej znanych młodych polskich artystów zajmujących się rzeźbą i instalacją w przestrzeni publicznej, które nazywa interwencjami rzeźbiarskimi. Interesują go fundamentalne właściwości rzeźby, jak siła i energia formy, proporcje, właściwości materiałów, struktura, powierzchnia, napięcia jakie powstają przy połączeniu poszczególnych materiałów i przede wszystkim napięcia jakie powstają przy zetknięciu prac z wybranym miejscem. Zależy mu, aby jego prace żyły z wraz z przestrzenią publiczną, rozwijały się i przekształcały wspólnie z otoczeniem. Nielegalnie porzucone, uproszczone formy, niezależnie od swojej skali, są ciałem obcym, abstrakcyjną formą, która zawsze się z czymś kojarzy, przypomina wiele innych rzeczy, nie będąc żadną z nich.

Edyta Jezierska ur. 1982 w Puławach, ukończyła Nałęczowskie Liceum Plastyczne na Lubelszczyźnie oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom w Pracowni Komunikacji Wizualnej w 2009 roku. Zajmuje się fotografią oraz malarstwem. Obecnie mieszka i tworzy we Wrocławiu.

Krystian Truth Czaplicki, Edyta Jezierska, 60 GB/s
Wernisaż: 28 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 17 czerwca 2013 roku
Galeria Entropia
ul. Rzeźnicza 4
Wrocław

Dodaj komentarz