• 2013-05-21

Konkurs Neon dla Warszawy rozstrzygnięty

Internauci wybrali – laureatem konkursu Neon dla Warszawy został duet Designlab: Magdalena Czapiewska i Karol Murlak za projekt neonu Warszawskie Słoiki.

Designlab: Magdalena Czapiewska, Karol Murlak – projekt Warszawskie Słoiki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Designlab: Magdalena Czapiewska, Karol Murlak – projekt Warszawskie Słoiki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zwycięską pracę poprzez aplikację w serwisie Facebook głosowało 5462 internautów. Na piątkę konkursowych projektów łącznie oddano prawie 14,5 tysiąca głosów. Laureaci konkursu otrzymają 2 000 PLN, a ich praca zostanie zrealizowana i umiejscowiona w przestrzeni miejskiej Warszawy.

Autorzy, Magdalena Czapiewska i Karol Murlak, tak opisują swój projekt:

W Warszawie każdy jest skądś. Od lat miasto przyciąga tych, którym czegoś w rodzinnych stronach brakuje. Przeprowadzają się tu, aby studiować, pracować, tworzyć, robić interesy. Po prostu żyć. Przyjezdni nie tylko korzystają z miasta. Oni je współtworzą. Stanowią o jego tożsamości. Zamiast pogardliwie nazywać ich słoikami, czas uznać ich wkład we współczesne życie i historię stolicy. Neon Warszawskie Słoiki przekornie wykorzystuje i oswaja to aroganckie określenie. Poprzez uwidocznienie konfliktu pomiędzy rodowitymi i nowymi warszawiakami, neon ma pogodzić ze sobą obie strony tak, jak kiedyś Warszawska Syrenka jednoczyła mieszkańców prawego i lewego brzegu Wisły.

Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 450 prac. Konkurs został przeprowadzony dwuetapowo. Najpierw jury wybrało pięć prac finałowych, a następnie odbyło się głosowanie internautów, którzy finalnie zdecydowali o zwycięskim projekcie. Do ostatniego dnia głosownia (15 maja) trwała gorąca dyskusja dotycząca inicjatywy oraz wyrównana walka o pierwsze miejsce między projektem Warszawskie Słoiki a Miło Cię Widzieć autorstwa Mariusza Lewczyka.

Mariusz Lewczyk – projekt Miło Cię widzieć (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mariusz Lewczyk – projekt Miło Cię widzieć (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace nadesłane na konkurs będzie można obejrzeć już od najbliższej soboty, 18 maja, od godz. 19.00 do 1.00 w siedzibie Muzeum Neonów przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie.

Otwarcie wystawy pokonkursowej to niejedyna atrakcja zaplanowana przez Muzeum Neonów na Noc Muzeów. Tego dnia od godz. 19.00 odbędą się miniwarsztaty neonowe dla dzieci, spacer po terenie Soho Factory z varsavianistą Jerzym S. Majewskim, który opowie o neonach ze zbiorów muzeum oraz dwa koncerty: zespołu Twilite oraz Mai Kleszcz & incarNation.

Neon dla Warszawy – wystawa pokonkursowa
18 maja – 20 czerwca 2013 r.
Muzeum Neonów
Warszawa

Dodaj komentarz