• 2013-05-21

Katarzyna Bielec odsłania oblicza twarzy i masek

Od 13 maja w Bielec Domu Fotografii i Malarstwa w Krakowie można oglądać wystawę fotografii Katarzyny Bielec pt. Twarze-Maski.

Fot. Katarzyna Bielec, „Twarze-Maski” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Katarzyna Bielec, „Twarze-Maski” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Bielec o wystawie:

Temat twarzy – maski fascynował mnie od dawna, jest to pierwszy cykl fotograficzny, nad którym rozpoczęłam pracę tuż po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych. Prace nad nim trwały od 2006 roku aż po 2012 rok. Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają ten cytat z Szekspira stał się jedną z najbardziej wyświechtanych metafor. Każdy z nas staje się aktorem w teatrze życia codziennego. Posiadamy w swoim repertuarze wiele wcieleń, gramy narzucone role, według scenariusza z przewidywalnym zakończeniem. Jesteśmy więźniami konwencji społecznych. Musimy ciągle coś udawać, by móc normalnie żyć.

Manekin na moich fotografiach zajmuje miejsce człowieka, stanowi jego sztuczną kreację. Wyraża życie przez brak życia. Manekin to przedmiot pusty, atrapa, wieszak. Moje manekiny ukazują fragmenty ludzkiej tożsamości, imitują nas samych. Są istotami nie podatnymi na wpływy, całkowicie obojętne wobec wszystkiego co je otacza.

Wybrałam figury charakteryzujące się wyglądem możliwie najwierniej zbliżonym do naturalnego wyglądu człowieka. Twarze manekinów stają się garderobą ludzkich oblicz, gdzie możemy znaleźć i ubrać twarz na odpowiednią okoliczność. Najdoskonalszą maską jest twarz, która zupełnie naturalnie skrywa prawdziwe ludzkie oblicze. Pozwala nam przeistoczyć się w kogoś innego, doskonale kamuflując prawdziwe uczucia i zamiary.  (…)

Niektóre posiadają wyłącznie rysy twarzy, inne są łudząco realistyczne, że czasem naprawdę trudno dostrzec, iż nie widzimy przed oczyma prawdziwej istoty ludzkiej tylko jej imitację. Niejednokrotnie te odpowiedniki człowieka, wydają się być bardziej żywe od ludzi oglądających wystawy sklepowe. Uświadamiają nam naszą omylność w postrzeganiu. Kukły te nie mają wnętrza, lecz są jedynie maskami. Są skrępowane, pozbawione swobody, zastygłe w bezruchu w nienaturalnej pozie, schowane bezpiecznie za szklaną barierą witryny sklepowej – kruchą, transparentną powłoką separującą je od świata zewnętrznego. (…)

Katarzyna Bielec urodziła się w 1979 r. w Krakowie gdzie w 2000 r. ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych. Studiowała na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 2001 – 2006. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Leszka Misiaka. Pracę magisterską stanowiły także dwa aneksy: z rysunku pod kierunkiem prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej i z papieru unikatowego – ręcznie czerpanego, pod kierunkiem adj. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej. Jest członkiem ZPAP. Główną sferę jej zainteresowań stanowi malarstwo i fotografia. Uprawia także rysunek i tworzy prace z papieru ręcznie czerpanego.

Katarzyna Bielec, Twarze-Maski
Wystawę można oglądać od 13 maja do 16 czerwca 2013 roku
Bielec Dom Fotografii i Malarstwa
pl. Inwalidów 6
Kraków

Dodaj komentarz