• 2013-05-21

Kopernik po godzinach

Od 23 maja co miesiąc Centrum Nauki Kopernik otwiera się po godzinach, wyłącznie dla dorosłych.

Centrum Nauki Kopernik (źródło: materiały prasowe)

Centrum Nauki Kopernik (źródło: materiały prasowe)

Każdy wieczór to szczególne wydarzenie, skoncentrowane wokół innego zagadnienia. Wybierając tematy, organizatorzy inspirowali się tytułami literackimi i filmowymi. Taka gra w skojarzenia gwarantuje ciekawy program, niestandardowe podejście do nauki i świetną zabawę. Poza zwiedzaniem wystaw, proponują krótkie (10-30-minutowe) interaktywne działania rozrywkowe: warsztaty, projekcje filmów, spektakle, gry, wykłady, spotkania z ekspertami i koncerty. Także planetarium Niebo Kopernika przygotowuje specjalne pokazy nieba na żywo, związane z tematyką poszczególnych wieczorów.

Idea lejtsów – czyli wieczorów dla dorosłych – od lat z powodzeniem funkcjonuje np. w Londynie. Muzea udostępniają wówczas swoją ekspozycję poza standardowymi godzinami otwarcia, a możliwości zwiedzania towarzyszą dodatkowe atrakcje.

WIECZÓR PIERWSZY: GRA W KLASY
23 maja 2013, godz. 19.00
Życie jest grą. Grą w miłość, dorosłość, w relacje międzyludzkie. Świadomie lub nie, codziennie podlegamy mechanizmom gier. Jak one działają? Jak je rozpoznawać? Interpretować za ich pomocą rzeczywistość? Podczas tego wieczoru poznamy wiele aspektów gier: począwszy od psychologii, a kończąc na grze aktorskiej.

W programie:

Miniwarsztaty

 • Gra społeczna
  Eksperyment związany z teorią gier, ilustrujący problematykę dylematu więźnia. Widzowie sprawdzą swoją skłonność do współpracy w grupie stającej przed trudnym wyborem.
 • Reactable
  Reactable to bardzo nietypowy syntezator. Uczestnicy grają na nim, układając różne konfiguracje sześciennych klocków na blacie specjalnego stołu.

Minilaby

 • Latający robot
  Smartphon posłuży do sterowania latającym dronem. Wystartowanie, pokonanie wytyczonej trasy i wylądowanie w wyznaczonym miejscu to doskonałe ćwiczenie precyzji i refleksu.
 • Świetlny labirynt
  Tym razem uczestnicy będą kierowaćkierować robotem naziemnym. Przy pomocy latarki wskażą mu wyjście z mrocznego labiryntu.

Gra fabularna
Korzystając z eksponatów Kopernika uczestnicy poznają psychologiczne mechanizmy rządzące ludzkimi wyborami.
Gra podzielona jest na cztery ścieżki, odpowiadające czterem idealnym typom osobowościowym, opisanym przez wybitnego polskiego socjologa Floriana Znanieckiego. Ścieżka złota odpowiada typowi człowieka zabawy, ścieżka srebrna człowiekowi dobrze wychowanemu, ścieżka szara człowiekowi nauki, ścieżka czarna – nonkonformistom. Każda pokazuje zalety danej osobowości.

Muzyka na żywo
Zagrają Teresa i Tygrysy – warszawski kolektyw didżejski, który lubi gitarowe brzmienie Joy Division i Ramones, polską nową falę i amerykański hip hop, ale też spokojne kawałki Baths czy Boards of Canada.

Pokazy filmów animowanych
Przez cały wieczór będzie można oglądać blok filmów, związanych z tematem spotkania.

W repertuarze:

 • Gra, reż. Marcin Janiec, 2011, 5 min
 • Paths of hate, reż. Damian Nenow, 2010, 10 min.
 • Tango, reż. Zbigniew Rybczyński, 1980, 8’16 min.
 • Gierki, reż. Maja Tetłak, 2011, 5 min.

Spektakl
Klub Komediowy Chłodna 25 i Teatr Improwizowany Klancyk przedstawią spektakl Komora maszyny losującej jest pusta, w którym będą rywalizować w wielu dyscyplinach improwizowanego totolotka.

Centrum Nauki Kopernik po godzinach
23 maja 2013 r., godz. 19.00
Warszawa

Dodaj komentarz