• 2013-05-21

Zaginiony rytm tematem tegorocznego Brave Festival

Znamy już termin i temat przewodni 9. edycji Brave Festival – festiwalu przeciw wypędzeniom z kultury. W tym roku festiwal potrwa od 7 do 12 lipca pod hasłem Zaginiony Rytm.

Brave Festival, plakat (źródło: mat. prasowe)

Brave Festival, plakat (źródło: mat. prasowe)

Po raz pierwszy twarzą festiwalu nie będzie kobieta. Na plakatach promujących Brave zobaczymy oblicze mężczyzny, jednego z wielu młodych górników stanowiących tanią siłę roboczą na czarnym rynku złota w zachodnim Mozambiku.

Tytułowy Zaginiony Rytm przedstawiony zostanie publiczności festiwalu na przykładzie szeregu mało znanych gatunków muzycznych oraz technik wokalnych. Poznamy między innymi szamańską muzykę z Korei Południowej, tradycyjne pieśni plemienia Xhosa pochodzącego z Republiki Południowej Afryki, dźwięki tradycyjnych bębnów królewskich z Burundi i pieśni berberyjskich kobiet z Maroka.

 – W tym roku chcemy skupić się na zaprezentowaniu tradycji muzycznych wybranych społeczności, które w wyniku izolacji od świata zewnętrznego i nieuczestniczenia we współczesnych globalnych napięciach, miały szansę wypracować, a następnie zachować unikalne i tylko im właściwe rytmy. Mam na myśli rytmy, które najpełniej określają ich związek ze środowiskiem i ze światem, z którego pochodzą. Wychodząc z założenia, że przedstawiciele społeczności tradycyjnych zachowali wiele narzędzi obcowania z niewidzialnym światem, a zarazem żywiąc przekonanie, że to czego nie widzimy gołym okiem jest bogatsze od tego, co widzimy, chcę zaprezentować gościom festiwalowym świat ukryty w pieśniach, śpiewach, modlitwach i, co najważniejsze – w ich unikalnym muzycznym rytmie – mówi Grzegorz Bral, dyrektor Brave Festival.

Twarzą tegorocznej edycji jest mężczyzna – jeden z wielu emigrantów z Zimbabwe, pracujących na czarnym rynku złota w górach Chimanimani, w zachodniej części Mozambiku. Mężczyźni ci każdego dnia brodzą w zanieczyszczonym ściekami błocie w poszukiwaniu cennych rud złota. Autorem poruszającego zdjęcia młodzieńca jest Robin Hammond, nowozelandzki fotoreporter działający na rzecz ochrony praw człowieka w Afryce subsaharyjskiej.

Wybierając twarz 9. edycji organizatorzy festiwalu Brave chcieli zwrócić uwagę na jeden z wielu problemów społecznych, z którymi borykają się ludzie pochodzący z krajów dotkniętych ubóstwem. Jest to problem ciężkiej, narażającej zdrowie i życie pracy, głównie najmłodszych przedstawicieli tych społeczności.

Podczas festiwalu ruszy także cykl spotkań Brave Meetings, podczas których artyści będą mieli okazję opowiedzieć publiczności o swojej kulturze i jej społeczno-politycznym podłożu. W czasie Festiwalu ruszy również 8. Przegląd Filmowy prezentujący między innymi pierwszy w Polsce cykl filmów poświęconych Kambodży oraz 4. edycja międzynarodowego programu edukacyjnego Brave Kids, podczas którego dzieci pochodzące z różnych części świata, między innymi z z Chin, Zimbabwe, Ugandy, Tanzanii czy Brazylii wezmą udział we wspólnych warsztatach artystycznych.

Całkowity dochód ze sprzedaży biletów przekazywany jest organizacji charytatywnej ROKPA International, która prowadzi działalność pomocową dla najbiedniejszych dzieci w Tybecie, Nepalu i krajach Afryki w zakresie edukacji, opieki zdrowotnej i kultury.

Brave Festival
od 7 do 12 lipca 2013 roku
Wrocław

Dodaj komentarz