• 2013-05-20

VoicEncounters: Artyści z całego świata w Instytucie Grotowskiego

23 maja do wrocławskiego Instytutu Grotowskiego zawitają artyści o bogatych tradycjach wokalnych, w ramach kolejnej edycji VoicEncounters, czyli warsztatów, spotkań oraz koncertów.

Marjan Vahdat, fot. Maciej Zakrzewski (źródło: mat. prasowe)

Marjan Vahdat, fot. Maciej Zakrzewski (źródło: mat. prasowe)

23 maja rusza się kolejna edycja VoicEncounters Odzyskiwanie głosu. Wydarzenie organizowane przez Teatr ZAR łączy się fundamentalną zmianą kierunku pracy zespołu. Tym razem w centrum zainteresowania artystów znalazły się anatolijskie tradycje monodyczne. W programie VoicEncounters znajdują się spotkania z wybitnymi muzykami reprezentującymi różne tradycje muzyczne Azji Mniejszej, Anatolii oraz Iranu.

Organizatorzy zaplanowali aż pięć sesji warsztatowych związanych z różnymi tradycjami wokalnymi. Zaproszeni śpiewacy i muzycy z całego świata zajmą się głównie śpiewem modalnym. Od czwartku do niedzieli będzie można uczestniczyć w warsztatach z mistrzami śpiewu ormiańskiego– Aramem Kerovpyanem i Muratem İçlinalçą, siostrami Mahsą i Marjan Vahdat, które po islamskiej rewolucji w 1979 roku otrzymały zakaz publicznego śpiewania w Iranie oraz Ditte Berkeley – aktorką Teatru ZAR. Między 23 a 26 maja odbędzie się także sesja pracy We wnętrzu dźwięku, poświęcona różnym tradycjom polifonicznym: gruzińskiej, korsykańskiej, swańskiej i sardyńskiej, którą poprowadzą Alessandro Curti, Aleksandra Kotecka, Tomasz Wierzbowski i Jarosław Fret z Teatru ZAR. Zaś podczas dwóch ostatnich dni VoicEncounters zaplanowano warsztaty Od rytmów do rytmu prowadzone przez Vahana Kerovpyana – ormiańskiego muzyka, specjalizującego się w grze na bębnach.

Seminarium jest nie tylko okazją do podzielenia się dotychczasowymi poszukiwaniami, ale przede wszystkim do przedstawienia konstelacji artystów zaproszonych do współrealizacji nowego spektaklu Teatru ZAR. Codziennie po sesjach warsztatowych odbędą się spotkania przybliżające tradycje wokalne, z których się oni wywodzą. Cykl otworzy w czwartek Teatr ZAR, prezentując materiał muzyczny oraz założenia związane z nową domeną sztuki Witness/Action, w której realizuje swój najnowszy projekt, Armine, Sister. W piątek zaplanowano spotkanie poświęcone fenomenowi modalności w muzyce ormiańskiej, w którym uczestniczyć będą ormiańscy śpiewacy – Aram Kerovpyan z Paryża oraz Murat İçlinalça ze Stambułu. W sobotę o pneumatyce aktora i konstytuowaniu obecności głosem opowie Jarosław Fret, lider Teatru ZAR. Ostatnia, niedzielna prezentacja poświęcona będzie modalnym tradycjom wokalnym: kurdyjskim, ormiańskim i perskim.

Każdy dzień VoicEncounters zakończy niezwykły koncert. W czwartek (23 maja) wystąpi Dengbesz Kazo – śpiewak z Wan.Dengbesze to członkowie społeczności kurdyjskiej, którzy w formie recytacji prezentują opowieści z życia kurdyjskich wiosek i miast. Po zamachu wojskowym w 1980 roku zakazano używania języka kurdyjskiego, odbierając głos dengbeszom, których wiele pieśni odeszło w niepamięć. Koncert będzie niezwykłą okazją, aby usłyszeć tradycyjną muzykę kurdyjską – zarówno w formie znanych pieśni, jak i własnych kompozycji artysty. W piątek (24 maja) zaplanowano koncert pieśni polifonicznych Teatru ZAR, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory z tradycji gruzińskiej, swańskiej, korsykańskiej i sardyńskiej, stanowiące podsumowanie dziesięcioletniej pracy Teatru ZAR nad tryptykiem „Ewangelie dzieciństwa”. W sobotę (25 maja) odbędzie się koncert tradycyjnej muzyki perskiej w wykonaniu Mahsy i Marjan Vahdat. W repertuarze znajdują się tradycyjne pieśni perskie, jak również regionalne i folkowe pieśni z Iranu oraz własne kompozycje artystek. Seminarium VoicEncounters zamknie koncert Kolumny, który odbędzie się w niedzielę (26 maja). Na program złożą się tradycyjne ormiańskie śpiewy liturgiczne, jednogłosowe pieśni z towarzyszeniem burdonu. Podczas koncertu wykonawcy zaprezentują wyniki pracy eksperymentalnej będącej owocem dwóch lat zanurzania się w świecie muzyki modalnej.

Seminaria VoicEncounters
od 23 do 26 maja 2013 roku
Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Studio Na Grobli
ul. Na Grobli 30/32, Wrocław

Dodaj komentarz