• 2013-05-20

Stefka Ammon dociera do rodzinnych historii

Od 8 czerwca w Galerii Studio w Warszawie będzie można oglądać wystawę pt. Stefka Ammon. Projekcje i eksponaty.

Stefka Ammon, „In die Ferne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stefka Ammon, „In die Ferne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praca Ammon jest instalacją, w której zasadniczą rolę pełni figura Łosia. Artystka należy do pokolenia, dla którego wojenna przeszłość jest już odległa – dotyczy dziadków, których historia pozostawała przez pewien czas dla niej nieznana, a była obecna jedynie w postaci milczenia zawieszonego nad niektórymi tematami.

Wewnętrzna konieczność dotarcia do dziejów własnej rodziny skonfrontowała artystkę z trudną wiedzą na temat przeszłości dziadka, który pracował jako tłumacz dla niemieckich osadników na Litwie oraz jego, należących do Wermahtu i formacji SS, braci. Praca Łoś, której tematem jest niewyrażalność i niedostępność realnych i stale obecnych w jej życiu wydarzeń, jest też próbą tworzenia nowego pola komunikacji dla osób, nad których życiem zawieszona jest trauma niedoświadczona osobiście.

Stefka Ammon, „Karte klein” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stefka Ammon, „Karte klein” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obserwowanie łosi na terenie Litwy w czasie wojny było niezwykłym przeżyciem dziadka artystki, a jego opowieści o tych wspaniałych zwierzętach są ulubionym dziecięcym wspomnieniem Stefki i wyrazem jej silnej więzi emocjonalnej z dziadkiem. Ta instalacja jest ważną próbą tworzenia współczesnego języka, pozwalającego mówić o traumatycznych wydarzeniach wojennych pokoleniu ludzi młodych, nie mających w pamięci tamtych wydarzeń.

 Kurator wystawy: Barbara Piwowarska

Stefka Ammon. Projekcje i eksponaty
Wernisaż: 8 czerwca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 30 czerwca 2013 roku
Galeria Studio, Teatr Studio im. St.I.Witkiewicza
Pl. Defilad 1
Warszawa

Dodaj komentarz