• 2013-05-20

Michał Minor o niżu obywatelskim w Katowicach

Od 17 maja w Galerii Ateneum w Katowicach można oglądać wystawę prac Michała Minora pt. Niż obywatelski.

Michał Minor, „Bronek już nie poluje, a ty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Minor, „Bronek już nie poluje, a ty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na pytanie o proces twórczy Michał Minor odpowiada:

Mam ramy historii, opowieści, którą chcę przekazać, natomiast w samym akcie twórczym, jakkolwiek nie zabrzmiałoby to pompatycznie pracuję wielowątkowo, nielinearnie. Tworzę obraz sekwencjami, trochę jak film postmodernistyczny, gdzie nagle wielowątkowa sytuacja fabuły zaczyna składać się w jedną treść. Są obrazy, których namalowanie zajęło rok, dlatego że kształt komunikatu, który jest naprawdę bardzo istotny okazywał się być niewystarczający formalnie do tego, aby obraz opuścić mógł pracownię. Oczywiście forma też jest istotna, dlatego ta tkanka malarska u mnie funkcjonuje jako element tak samo ważny. Treść gromadzi się podczas malowania.

Michał Minor, „Jeszcze tylko 2 tygodnie siła a potem już tylko masa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Minor, „Jeszcze tylko 2 tygodnie siła a potem już tylko masa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Minor urodzony w 1979 r. w Zabrzu, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Katowicach, dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 2005 r., tytuł doktora sztuki w 2009. Pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Artystycznym w macierzystej uczelni i w katowickiej Wyższej Szkole Technicznej. Współpracuje również z Lubelską Szkołą Sztuki i Projektowania.

Uczestniczył w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w Niemczech, Boliwii, Finlandii, Szwecji, Iranie, Japonii, Chinach, Bułgarii, Słowacji, Czechach, USA, Hongkongu), jest autorem 13 wystaw indywidualnych (m.in. GCK Katowice, Desi Berlin, BWA Rzeszów, Domoteka Warszawa, Galeria 2 Światy Kraków, Muzeum Miejskie w Zabrzu). Laureat licznych nagród i wyróżnień (m.in. Stypendium Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców, Nagrody Jury na 22 FPMW w Szczecinie, brązowego medalu na Triennale Plakatu w Toyamie, 2. nagrody specjalnej na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach). Uprawia głównie malarstwo, rysunek i grafikę warsztatową, projektuje plakaty. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Jest członkiem stowarzyszeń Expedition Metropolis i Expedition Inside Culture.

Michał Minor, Niż obywatelski
Wernisaż: 17 maja 2013 roku, godz. 18.00
Galeria Ateneum, Teatr Lalki i Aktora Ateneum
ul. 3 Maja 25
Katowice

Dodaj komentarz