• 2013-05-20

Kino rosyjskie na 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Na sekcję Nowe Kino Rosji składa się 15 pokazów filmów z ostatniej dekady, z czego ponad połowa będzie miała swoje polskie premiery pod koniec lipca podczas MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Kadr z filmu „Ostatnia bajka Rity” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Ostatnia bajka Rity” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polskie premiery? Nowe kino rosyjskie? Po co robić taki program na takim festiwalu jak TNH, skoro filmy ze Wschodu regularnie goszczą na innych festiwalach, a od kilku lat istnieje ogólnopolska objazdowa impreza im tylko poświęcona? Przecież wszyscy znają nowe kino rosyjskie: Szachnazarow, Bałabanow, Łungin, Zwiagincew – każdy wymieni te i inne nazwiska. Ale nazwisk tych nie znajdzie w programie wrocławskiego przeglądu. Pokazane zostaną podziemne i radykalne filmy na pograniczu niezależnej muzyki, artystycznych kolektywów, wideo artu i performansu; filmy, powstające poza państwowym systemem i ostro rozliczające się ze współczesnością i historią.

W centrum przeglądu będą stały produkcje multimedialnych grup, których w Rosji nigdy nie brakowało. W latach 80. powstał NOM (oficjalnie Nieformalny Związek Młodzieży, alternatywnie Niscy Odrażający Mężczyźni), który w ostatniej dekadzie nakręcili jedyny w swoim rodzaju musical z elementami horroru (Pasieka). Równie zasłużony jest twórca nekrorealizmu, Jewgienij Jufit, który eksploruje tajne archiwa ZSRR w wysmakowanej formie (Bipedalizm).

W latach 90. zawiązała się grupa Alibaster, specjalizująca się w możliwie niskobudżetowych produkcjach gore / sf (Kałabacha). Dekadę później zaczęli działać Swoi2000, a wśród nich Siergiej Łoban współpracujący z legendą sowieckiego undergroundu, muzykiem i aktorem Piotrem Mamonowem (Pył).

Z najnowszych filmów, które w Polsce nie były pokazywane, w programie zobaczyć będzie można m.in. Ostatnię bajkę Rity, oniryczną opowieść kultowej aktorki Renaty Litwinowej z muzyką Zemfiry.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty
18-28 lipca 2013 r.
Wrocław

Dodaj komentarz