• 2013-05-18

Zmarł Marek Jackowski

18 maja we włoskim mieście San Marco zmarł Marek Jackowski – polski kompozytor, muzyk rockowy, gitarzysta, współzałożyciel zespołu Maanam. Miał 66 lat.

Marek Jackowski – Złota kolekcja - Oprócz błękitnego nieba (źródło: materiały prasowe)

Marek Jackowski – Złota kolekcja - Oprócz błękitnego nieba (źródło: materiały prasowe)

Marek Jackowski (ur. 11 grudnia 1946 w Starym Olsztynie) był absolwentem filologii angielskiej (studia rozpoczęte na Uniwersytecie Łódzkim zakończył po przeprowadzce do Krakowa na Uniwersytecie Jagiellońskim). Podczas studiów w latach 1965-67 grał w łódzkiej grupie Impulsy. Grupę tę przekształcił potem we własny zespół Vox Gentis. Był to początkowo kwintet grający blues rocka, a później – duet gitar elektrycznych Marek Jackowski – Zbigniew Frankowski.

Potem Jackowski wyprowadził się do Krakowa, gdzie nawiązał współpracę z Piwnicą pod Baranami. Współpracował tam z grupą Anawa (1969-73), z którą nagrał płyty: Marek Grechuta & Anawa (1970) i Korowód (1971). Później grał też z zespołem Osjan (1971-75).

W grudniu 1975 roku w Krakowie wraz z Milo Kurtisem założył zespół Maanam, którego został liderem. Po wielu zmianach personalnych skład tej grupy ustalił się w roku 1979, a zespół udanie zadebiutował jako grupa rockowa. Jackowski stał się głównym kompozytorem materiału płytowego. Współpracował m.in. z Johnem Porterem. Był mężem Kory, wokalistki Maanamu – synowie Mateusz (1972) i Szymon (1976), którego nie jest biologicznym ojcem. Prowadził również autorski projekt Złotousty i Anioły. W 1991 roku ponownie został liderem grupy Maanam.

Nagrał dwa solowe albumy No1 (1994) oraz Fale Dunaju (1995) oraz jedną kompilację z serii Złota kolekcja (2002).

Do klasyki polskiej muzyki weszła piosenka w jego wykonaniu (z zespołem Maanam) Oprócz błękitnego nieba (1979), którą nagrał później, jako cover, zespół Golden Life. Znalazła się ona również na płycie No1 obok nowszej wersji utworu – Oprócz… (wersja ’94).

W 2011 i w 2012 roku Marek Jackowski występował gościnnie z zespołem Plateau na trasie koncertowej promującej ich czwarty album Projekt Grechuta.

Do śmierci mieszkał we Włoszech, pod Neapolem wraz z żoną Ewą i trzema córkami: Bianką. Palomą i Sonią. Zmarł na zawał serca.

(Źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia)

Dodaj komentarz