• 2013-05-18

Walter Pfeiffer z miłości do piękna w Krakowie

Od 18 maja w Galerii Starmach w Krakowie będzie można oglądać wystawę fotografii Waltera Pfeiffera pt. Zakochany w pięknie. Ekspozycja odbędzie się w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Fot. Walter Pfeiffer, Bez tytułu, 1974 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Walter Pfeiffer, Bez tytułu, 1974 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w Galerii Starmach to przegląd dokonań jednego z najciekawszych fotografów mody – Waltera Pfeiffera. Pokazuje ona jego dorobek z nieco nieoczekiwanej strony – nie wykonane przez niego sesje mody, a zdjęcia bardziej prywatne, które miały jednak wpływ na estetykę fotografii mody lat 90. Na fotografiach szwajcarskiego artysty widzimy najczęściej bliskie mu osoby, przyjaciół i kochanków, ale także przechodniów zaczepionych na ulicy. Nagie męskie ciała w sytuacjach erotycznych, piękni chłopcy podczas pracy, krajobrazy i zbliżenia twarzy: we wszystkich tych obrazach Pfeiffer poszukuje piękna poza klasycznymi kanonami. W latach 70. jego prace często szokowały krytyków bezpośrednim sposobem przedstawiania homoseksualizmu, co przejawiało się w śmiałym spojrzeniu na męskie ciała.

Początkowo fotografie służyły mu jako materiał do rysunków i obrazów, potem polaroidy stały się ulubioną techniką Pfeiffera. Jego prace często porównuje się do zdjęć Nan Goldin czy Nobuyoshiego Arakiego ze względu na podobny intymny klimat tych fotografii. Mamy tu do czynienia z osobistymi opowieściami o seksie, przyjaźni i dziwności.

Walter Pfeiffer (ur. 1946, Zurych) to ilustrator, malarz, fotograf i artysta wideo. Pracuje od lat 70., publikując swoje zdjęcia w licznych magazynach mody oraz albumach. Jego fotografie zebrano w książkach: Walter Pfeiffer: 1970–80 (1980) i Walter Pfeiffer: In Love with Beauty (2009).

Walter Pfeiffer, Zakochany w pięknie
Miesiąc Fotografii w Krakowie
Wernisaż: 17 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 21 czerwca 2013 roku
Galeria Starmach
ul. Węgierska 5
Kraków

Dodaj komentarz